یک از لوازم ضروری اتاق خواب تشک تختی است که روی آن می خوابیم.با توجه به تنوع تشک ها هنگام خرید مردد می شویم که کدام تشک بهتر است. از نظر اورتوپدها بهترین تشک ، آن تشکی است که شخص روی آن احساس آرامش کند که با توجه به خصوصیات فیزیکی افراد مختلف مثل قد و وزن شخص و یا با توجه به مشکلات مختلف شخص مانند حساسیت ها و کمردرد برای افراد مختلف متفاوت است.. بعضی از شرکت ها درباره وزن قابل تحمل هر تشک و نیز دیگر پارامترها اطلاعات مفیدی ارائه می کنند.پس قبل از اینکه تشک خریداری کنید باید با انواع و خصوصیات آنها آشنا شوید تا انتخاب بهتری داشته باشید.حتی لازم است برای آگاهی از راحتی تشک روی آن بنشنید و یا دراز بکشید.اما قبل از آنکه با انواع تشکها آشنا شویم بهتر است ویژگیهایی که یک تشک خوب باید داشته باشند را بدانیم.
راحتی:
در دوره ای می گفتند تشک هر چه سفت تر باشد بهتر است اما تحقیقات به عمل آمده این موضوع را نقض کرده و گویای این مطلب است که تشک های معمولی نسب به تشک های سفت تاثیر بهتری روی کمردرد میگذارد.تشک خوب باید تکیه گاه مناسبی بری سر تا پا باید باشد و حالت ستون فقرات را در همان حالت ایستاده نگه دارد.یکی از نکات مهمی که در راحتی تشک باید به آن توجه کرد وضعیت قرار گرفتن شانه و کمر و باسن روی تشک است.در هنگام خواب بیشترین وزن بدن را این نقاط تحمل می کنند پس اگر نتوانید وزنتان را به راحتی روی تشک تکیه دهید بعد از مدتی دچار کمردرد خواهید
شد.
دوام:
کیفیت مواد بکار رفته در تهیه تشک بسیار مهم است مسلما تشک های دارای کیفیت بهتر قیمت های بالاتری نیز دارند اما هزینه کردن برای خرید ارزشش را دارد.با این کار میتوانید مدت زمان بیشتری از تشک استفاده کنید و همچنین بدنتان در آرامش به سر ببرد.
فضا:
سعی کنید تشکی که میگیرید کوچک نباشد.تشک کوچک باشد آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد.افراد سالم بین 40 تا 60 با هنگام خواب غلط می خورند پس تشک باید آزادی این حرکت را به افراد بدهد.
سفتی تشک:
تشک باید به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها روی آن در “وضعیت عملکرد” یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد، قرار بگیرد. اگر تشک آن قدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود یا آنقدر نرم باشد که بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمردرد می شود.برای اینکه نرمی یا سفتی تشک را آزمایش کنید، به پشت روی تخت بخوابید و یک دست خود را به صورت صاف به داخل گودی کمر خود سر دهید. اگر دست شما به راحتی به سمت داخل گودی کمرتان سر خورد آن تشک خیلی محکم و سفت است. اما اگر نمی توانستید به هیچ وجه دستتان را به داخل گودی کمرتان سر دهید، آن تشک خیلی نرم است.
قد تشک:
تخت مورد استفاده هر شخص 10 تا 15 سانتیمتر بلند تر از قد وی باشد.بطور مثال شخصی با قد 1.85 سانتیمتر به تختی خودود 2 متر نیاز دارد.و تشک نیز مسلما منتاسب با اندازه تخت انتخاب
میگردد.
یکی از عواملی که در ویژگی های اجرایی تخت تاثیر می گذارد پایه تخت است،منظور از پایه محلی است که تشک برروی آن قرار می گیرد.چنانچه تشک جدید را بر پایه قدیمی و کهنه قرار دهیم آن تشک نمی تواند آن طور که باید عمل کند پس بهتر است تشک را به همراه پایه مخصوص خودش خریداری شود.
افراد دارای حساسیت باید هنگام خریداری باید به سطح تشک نیز توجه کنند.تشک های روکش دار دارای سطحی لطیف تر هستند اما در سطح برخی از تشک ها را برای مقاوم شدن در برابر فرسوده شدن از چسب یا مواد دیگری استفاده شده است که مناسب افراد دارای حساسیت نمی باشد.

انواع تشک
تشک فنری : تشك فنري براي سنين پايين تر و افراد با وزن كمتر مناسب است . بعلت حالت ارتجاعي تشك , وزن در سطح تشك پخش ميشود. نسبت به تشک های طبی و فنی ارزان تر است
تشک طبی : تشکهایی که دارای فنر نیستند و تنها دارای خاصیت طبی هستند . تشک طبی نوع فومی ارزانترین تشک است که از خصوصيات آن سبك,سفت, قابل شستشو بودن ,زيپ دار بودن است جنس آن از يونوليت بوده و عمر نسبتا كم , براي مصارف كوتاه مدت توصيه ميشود .تشک طبی نوع اسفنجی نرم ترو با کیفیت تر است و با توجه به نوع اسفنج قیمت و کیفیت متفاوتی دارد.تشک تمام مموری فوم تشک طبی است که کلا دارای مموری فوم است قیت نسبتا بالاتری دارد لازم به توضیح است تشكهاي نسل جديد داراي مموري فوم هستند كه قيمت بالاتري دارند. مموري فوم برای اولین بار توسط سازمان فضایی آمریکا جهت جلوگیری از عوارض ناشی از شتاب ثقل به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان اختراع شد. پس از آن بعنوان یک محصول بسیار مفید و ضروری به خانه های مردم در اروپا و آمریکا راه پیدا کرد. ویژگی منحصر به فرد فوم های هوشمند تغییر شکل در اثر دمای بدن، برگشت پذیری مناسب پس از بردا شتن نیرو در ناحیه تماس، تسهیل در جریان گردش خون، جلوگیری از گرفتگی عضلات و نیز جلوگیری از درد در ناحیه ستون فقرات است
تشک طبی و فنری : تشك طبي و فنري يك انتخاب ايده عال براي تمام سنين است.بدليل استفاده از اسفنج با دانستيته بالا وديواره دار و فنر بندي متراكم تر و فشرده علاوه بر طول عمر بالاي تشك خوابي توام با آرامش را به ارمغان خواهد آورد .با توجه به اینکه فنر پاکتی و منفصل استفاده شده باشد , یا دارای مموری فوم باشد و همچنین ارتفاع تشک از لحاظ کیفیت و قیمت متفاوت خواهد بود .
تشک طبی برقی:این تشک ها برای برطرف کردن دردهای ناشی از آرتروز مفاصل، استخوان و آسیب دیدگی تاندون ها و ماهیچه ها استفاده می شوند.این تشک ها، قابلیت گرم شدن دارند و می توان برای افراد مسن که نیاز به گرم شدن موضعی دارند، استفاده شوند.
تشک آبی : تشک های آبی نیز طرافداران خاص خودشان را دارد و استفاده از آنها شما را به یاد شب های فراموش نشدنی پیک نیک می اندازد . با پر کردن آب گرم حالت ارتوپدیک پیدا میکند . در مصارف خاص بیشتر استفاده دارد .با پرکردن آب سنگین میشود . اگر پنچر شود به درد سر خواهید افتاد .
تشک بادی : میزان سفتی آنها را می توان با یک دستگاه کنترل از راه دور که به پمپ هوا متصل است تنظیم نمود. پنچر شدن تیوپ از معایب آن است . برای یک دوره کوتاه مدت , در سفربدلیل انتقال آسان تر مناسب خواهد بود .ولی بعنوان تشک خواب در اتاق خواب یک انتخاب مناسب نیست .
تشک های پشمی:انواع ضد حریق آنها هم موجود می باشند و مناسب استفاده در چهار فصل سال هستند.
لاتکس طبیعی:هسته اصلی تشک می تواند هم از فنر و هم از فوم های انعطاف پذیر باشد.اگر قصد خرید یک تشک لاتکس با هسته فوم را دارید، بهتر است از فوم طبیعی استفاده کنید تا مواد پلی اورتان که دارای ترکیبات نفتی هستند در آن وجود نداشته باشند.
کی باید تشک جدید بخریم:
وقتی از خواب بیدار می شوید درد خفیفی را در کمر خود احساس میکنید و تصور می کنید که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده اید.
در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می خوابید.
تشک شما دچار ساییدگی و پارگی های قابل رویت است.
فرو رفتگی ها و برآمدگی های ناخوشایندی در تشکتان ایجاد شده است.