انواع قهوه های منوی کافی شاپ ها را بشناسید.
برای شما نیز پیش آمده که برای گذراندن اوقاتی با دوستان یا به تنهایی به کافه ای می روید و در منوی آن به دنبال نوشیدنی مورد نظر خود می گردید. اما در بسیاری از موارد به سفارشی ساده و آشنا اکتفا می کنید و یا نوشیدنی ای را انتخب می کنید که قبلا طعم آن را امتحان کرده اید . دلیل این مساله در غالب موارد نشناختن اسامی بعضا عجیب و غریب مندرج در منوی کافی شاپ هاست. در این نوشتار شما را با برخی از نوشیدنی هایی با پایه ی قهوه آشنا می کنیم.

قهوه ترک یا ارمنی:
قهوه ی ترک به عنوان ساده ترین یا پایه ای ترین نوع قهوه در کشور ما شناخته می شود. این قهوه از ترکیب پودر دانه های بو داده ی قهوه و آب یا شیر وشکر در قهوه جوش مخصوص (ایبریک) تهیه می شود و تقریبا اکثر ما با طعم و مزه ی آن آشنایی داریم. روش درست کردن آن در سراسر خاورمیانه به یک شکل است و بنابر این با نام قهوه ی خاورمیانه نیز شناخته می شود. در یونان آن را با عنوان قهوه ی یونانی نیز می شناسند.در تهیه ی قهوه ی ترک به ازای هر فنجان قهوه، یک قاشق چای خوری پودر قهوه و یک فنجان آب یا شیر یا ترکیبی از هر دو و به دلخواه شکر استفاده می شود.قهوه فرانسه:
قهوه ی فرانسه مزه ای شبیه به قهوه اسپرسو دارد ولی گرد قهوه را برای بهتر کردن عطر و طعمش از آن جدا می کنند . می توان آن را برای چند ساعتی در بیشتر دستگاه ها گرم نگه داشت و در فنجان استاندارد و به صورت تلخ (سیاه) یا با شیر سرو می شود .در این روش قهوه کند تر و دیرتر از قهوه ی اسپرسو آماده می شود. قهوه ی فرانسه با دستگاه خودکار درست می شود. آب داغ با فشار بر المنت گرمایشی دستگاه، خارج می شود و به قهوه ی قرار داده شده بر فیلتر در قسمت بالای دستگاه می ریزد و با ذرات قهوه پایین می ریزد. امکان استفاده از قهوه های کیسه ای به جای پودر قهوه نیز وجود دارد که درست کردن قهوه و تمیز کردن دستگاه را آسان می سازد.
یک روش کاربردی برای آزمایش اصالت قهوه فرانسه این است که یک مقدار از آن را روی آب بپاشید . قهوه فرانسه اصیل خشک مانده ، برای مدت طولانی بر روی سطح آب باقی می ماند در حالی که قهوه غیر اصیل ته نشین شده ، حتی جذب آب سرد نیز می شود .اسپرسو:
اسپرسو در ایتالیایی به معنای سریع است. قهوه اسپرسو عصاره ای فشرده و پر عطر و طعم است که از دم کردن دانه های قهوه تحت فشار بخار آب به وجود می آید . مقدار قهوه به کار رفته حدودا دو سوم مقدار قهوه به کار رفته برای یک تک وعده ی قهوه فرانسه است ولی با مقدار آبی بسیار کمتر (45 میلی لیتر در برابر 1820 میلی لیتر یک فنجان قهوه فرانسه ) به دلیل شیوه ی تهیه ی این قهوه عطر و طعم آن حفظ می شود و مواد عالی آن از ذرات قهوه به خوبی استخراج می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار است. مهم این است که قهوه اسپرسو با خامه قهوه یا همان رویه کاراملی رنگ که نشانه یک اسپرسوی کامل و خوب است نوشیده شود .دم کردن سریع تر امکان استخراج موادی با کیفیت نا مطلوب را ، که در اثر استخراج بیش از حد قهوه وارد آن می شد، گرقته است.
در تهیه ی قهوه اسپرسو آب با دمای بالا از محفظه ی جوش آور خارج می شود و با فشار بالای بخار از فیلتر حاوی قهوه عبور می کند و در محفظه ی مخصوص جمع می شود. قهوه ی اسپرسو را باید پس از غذایی خوب و زمانی که وقت کافی برای آرامش یافتن وجود دارد نوشید. در زیر عکسی از دستگاه خانگی اسپرسو ساز را می بینید.


قهوه موکا:
ترکیبی از اسپرسوی غلیظ و شربت شکلاتی موکا و شیر داغ بخار داده شده و خامه زده شده ی سطح لیوان، یک لیوان قهوه ی موکا می سازند. موکا خوری از لبه لیوان به بالا تکمیل می شود .موکای خوب موکایی است که در تهیه ی آن از آب سرد و ترکیبی صحیح از قهوه اسپرسو و شربت موکا استفاده شده باشد.
آمریکانو ( آمریکایی):
آمریکانو یک نوشیدنی گرم بر پایه قهوه اسپرسو است که در همه دنیا مخصوصا در آمریکا بسیار پرطرفدار است.
یک کافی آمریکانو یک شات اسپرسو است که با  آبِ جوش مخلوط می‌شود. یعنی اگر اسپرسوی شما زیاد از حد برایتان غلیظ است به همان نسبت روی آن آب‌جوش بریزید تا یک قهوه آمریکانو داشته باشید.
. آمریکانو بدون خامه بوده ، در فنجان استاندارد سرو می شود .
قهوه ماکیاتو ( لکه شیری )
دو نیم استکان قهوه اسپرسو با رویه ای از یک قاشق غذا خوری کف شیر غلیظ است که در فنجان استاندارد یا نیم فنجان سرو می شود . بسیار معطر با لکه ها یا رگه هایی از شیر است .کاپوچینو
کاپوچینو، نوشیدنی مخصوص ایتالیایی، از پرطرفدارترین قهوه هاست و در فنجان های پهن سرو می شود. از ترکیب یک سوم اسپرسو ، یک سوم شیر داغ و یک سوم کف شیر تهیه می شود. میتوان گرد کاکائو و یا دارچین را به عنوان رویه به آن افزود . برای غلظت بیشتر ، به اندازه یک واحد اسپرسوی دیگر می توان به آن افزود.
کافه لاته (شیر اسپرسو )
اسپرسوی غلیظ و کامل است که بر روی آن مقدار زیادی شیر بخار زده ریخته شده و روی آن با لایه ای از کف شیر نازک پوشانده شده باشد . شبیه کاپوچینوست ؛ با این تفاوت که که در کاپوچینو نسبت مقدار کف شیر و شیر داغ (بخار زده) و اسپرسو مساوی است ولی در کافه لاته نسبت شیر تقریبا بیش از دو برابر اسپرسوست و کف شیر نیز فقط بالای فنجان را از لبه به بالا می پوشاند . برای درست کردن قهوه شیر فندقی ، شربت فندق یا برای درست کردن کرم دو کافه ( قهوه خامه دار ) خامه به آن بیفزایید .