امروزه انواع مختلفی از کفگیر و ملاقه های مختلف با طرح های متنوع و جنس های گوناگون در بازار پیدا می شوند. با توجه به تنوع موجود ممکن است هنگام خرید یک ست کفگیر و ملاقه دچار تردید شوید. بنابر این آشنایی با اجناس مختلف برای آگاهی از انتخاب صحیح جنسی که از نظر اقتصادی و سلامت بیش از همه به نفع شما باشد لازم و ضروری به نظر می رسد.
چوبی: یکی از قدیمی ترین نوع کفگیر و ملاقه، چوبی ها هستند. با وجود قدمت کاربری این جنس در حال حاضر نیست بسیاری از افراد برای جلوگیری از خط افتادن کف ظروف تفلون یا قابلمه های سرامیک و چدن از کفگیر یا قاشق های بزرگ چوبی استفاده می کنند. در حالی که استفاده از این وسایل از نظر هیچ متخصص حوزه ی بهداشت و سلامت توصیه نشده است. چوب به راحتی آلودگی های محیطی و ترکیب های مختلف موجود در مواد غذایی را به خود جذب می کند و در مراحل بعدی آشپزی به غذای در حال پخت منتقل می شود. این آلودگی ها و مواد جذب شده با شستشوی معمولی از بین نمی روند و سلامت افراد را تهدید می کنند. تنها برخی از آلودگی های سطح ابزار چوبی با لایه برداری از سطح آنها تا حدی از بین می رود که این مساله نیز در منزل قابل انجام نیست. نکته ی مهم بعدی عدم استفاده از وسایل چوبی است که ترک خورده اند. مواد غذایی و آلودگی ها به راحتی و به سرعت به شکاف چوب نفوذ کرده و حتی ممکن است پس از چند بار استفاده این ترک ها و شکاف های موجود بر وسایل چوبی بوی تعفن بگیرند. بنابر این استفاده از وسایل و کفگیر و ملاقه های ترک خورده ی چوبی به شدت منع می شود.

05

پلاستیک های Food Grade : در حال حاضر انواعی از کفگیر، ملاقه و قاشق های بزرگ و کوچک آشپزی در بازار دارای برندهای معروف و معتبر و نشان Food Grade وجود دارند. این وسایل پلاستیکی برای کاربردهای مختلف و تهیه غذاهای متفاوت گرم و سرد و از مواد اولیه مخصوصی تهیه شده اند تا گرما نتواند روی آنها تاثیر منفی بگذارد و باعث ایجاد واکنش بین آنها و ترکیب های موجود در مواد غذایی داغ یا گرم شود. شما می توانید نشان یک قاشق و چنگال کوچک را روی ظرف ها و وسایل پلاستیکی فودگرید مشاهده کنید. تمامى پليمرها از نوع دست اول تا آنهايى كه بازيافتى بوده و همچنين ظروف پلاستيكى حتماً بايد قبل از استفاده در صنعت غذايى تحت آزمون Food grade قرار بگيرند. اين آزمون تحت استانداردهاى اتحاديه اروپا (EEC) و آمريكايى (FDA) انجام مى شود. با انجام آزمون هايى كه در اداره كل آزمايشگاه هاى كنترل غذا و دارو نيز قابل اجرا هستند ميزان مهاجرت مواد سازنده پليمرها به سمت مواد غذايى مشابه سنجيده مى شود. در واقع وزارت بهداشت، مقاومت و ميزان انتقال مواد سازنده پليمرها را در حلال ها يا محلول هاى مشابه مواد غذايى مى سنجد.
این کفگیر و ملاقه های پلاستیکی فودگرید، مشکلی برای غذا ایجاد نمی کنند. ضمن اینکه استفاده از آنها به صورت مداوم و طولانی مدت هم نیست و فقط برای هم زدن یا تفت دادن غذا از چنین وسایلی استفاده می شود. به همین دلیل نباید چندان نگران استفاده از کفگیر و ملاقه های پلاستیکی ایمن برای تهیه غذا بود. باید توجه کرد که استفاده از کفگیر و ملاقه های پلاستیکی معمولی برای تهیه غذاهای داغ، به دلیل واکنشی که پلاستیک معمولی در اثر حرارت از خود نشان می دهد، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در نهایت هم می توان توصیه کرد از این وسایل پلاستیکی ایمن به جای انواع چوبی شان برای تفت دادن یا هم زدن غذا در ظرف های تفلون و چدن کمک بگیرید تا هم نگران خراب شدن ظرف هایتان نباشید و هم از خطر استفاده از کفگیر و ملاقه های چوبی در امان بمانید.

04

استیل : به طور کلی استیل بهترین جنس برای کفگیر و ملاقه و سایر وسایلی است که در روند پخت و پز دخالت دارند. استنلس استیل یا همان فولاد ضدزنگ، جزو جنس هایی است که کمترین واکنش شیمیایی را با انواع موادغذایی نشان می دهد و حتی در صنایع هم از این جنس برای ساخت دیواره لوله ها و تانکرها که با مواد غذایی در تماس هستند، استفاده می شود. امروزه کفگیر و ملاقه های موجود در بازار از استیل های مرغوب و به مراتب سبک تر از انواع قدیمی هستند که می توانید بدون نگرانی، از آنها برای تهیه انواع مواد غذایی و غذاهای سرد و گرم استفاده کنید.
06
شیشه و چینی: کفگیر و ملاقه های شیشه ای و چینی نیز از اجناسی هستند که جزو جنس های خنثی طبقه بندی می شوند و می توان از آنها بدون دغدغه در تهیه ی غذا کمک گرفت. البته دقت کنید که به هیچ وجه از کفگیر و ملاقه های چینی یا شیشه ای که لب پر شده اند استفاده نکنید، زیرا ممکن است تکه های دیگری از آنها در طول روند پخت غذا جدا و با مواد غذایی ترکیب شود. اگر قصد خرید کفگیر و ملاقه های چینی یا استیل دارید، انواعی از آنها را انتخاب کنید که ساده و بدون رنگ و طرح هستند تا رنگ های صنعتی و شیمیایی روی آنها با ترکیب های داغ موجود در مواد غذایی تان واکنش ندهد.