زمانی که دنیای پیشرفته به مضر بودن پلیمرها به عنوان روکش به کار گرفته شده در ظروف آلومینیومی پی برد برای تولید ظروف آشپزخانه "کاملاً بهداشتی" از تکنولوژی ای استفاده نمود که در صنعت هوا و فضا استفاده می شود! به این تکنولوژی هاردآنادایزینگ گفته می شود. آنادایزینگ، مجموعه عملیاتی است که با تشکیل یک لایه نازک اکسیدی بر روی قطعات آلومینیومی باعث افزایش سختی، مقاومت در برابر خوردگی، ایجاد نمای تزئینی و تغییر برخی از خصوصیات فیزیکی آنها می گردد. بدین صورت که طی فرایند بسیار پیشرفته هاردآنادایز، با ایجاد اکسیداسیون سخت در سطح آلومینیوم، سختی آن را به درجه بالایی رسانده و مقاومت حرارتی آن نیز بالا می رود.
آلومینیوم در شرایط معمولی هم اکسید می شود، یعنی درمجاورت هوا و بطور معمولی لایه ای از اکسید به صورت غیرمتخلخل بر روی سطوح قطعات آلومینیومی ایجاد می شود که وظیفه حفاظت از سطح فلز را در محیط برعهده دارد اما برتری و مزیت اکسید ایجاد شده در روش آنادایزینگ نسبت به شرایط طبیعی، مقاومت بیشتر آن در مقابل خوردگی است.

00


خصوصیات ظروف هاردآنادایز :

1- حفظ سلامت: این ظروف با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و چیزی به عنوان روکش یا رنگ در آن به کار برده نشده است تا با سایش از بین برود، این خود فلز است که در یک فرایند بسیار پیشرفته به درجه بالای سختی رسیده است و مهم تر این که برخلاف ظروف آلومینیوم معمولی مانع از آزاد شدن یون و حل شدن فلز در داخل غذا می شود و به این ترتیب ظروفی سالم در پخت و پز به شمار می آیند.
2- مقاوم بودن: با ایجاد اکسیداسیون سخت در سطح آلومینیوم، سختی آن را به درجه بالایی رسانده و مقاومت حرارتی سطح آن تا 1250 درجه سانتیگراد بالا برده می شود تامقاومت آن افزایش یابد.

3- طعم غذا: به علت عدم داشتن روکش، طعم غذا تغییر نمی کند و مواد مضر از خود پس نمی دهد و انتقال یکنواخت حرارت در اکسیداسیون سطحی ایجاد شده باعث خوشمزگی طعم غذا و حفظ کیفیت و تازگی مواد غذایی می شود.
4- طول عمر زیاد: این ظروف نسبت به ظروف موجود در بازار طول عمر زیادی دارد.
5- صرفه جویی در سوخت: جنس آن باعث سه برابر شدن حرارت رسیده به ظرف می شود و با انتقال کامل و یکنواخت حرارت نیازی به استفاده از شعله زیاد جهت پخت و پز ندارد و به راحتی با استفاده از یک سوم شعله نسبت به ظروف متداول با مدت زمان یکسان غذا را طبخ می کند.

07


نکات مهم هنگام استفاده از ظروف هارد آنادایز:

1- قبل از استفاده ظرف را با آب گرم، مایع ظرفشویی و سیم ظرفشویی یا اسکاچ به طور کامل بشویید.
2- به دلیل این که این ظروف ضد خش هستند، در موقع پخت و پز از قاشق و کفگیرهای فلزی و استیل هم می توانید استفاده نمایید. (جهت رعایت بهداشت)
3- بعد از گرم شدن ماهیتابه یا قابلمه، شعله را کم کنید تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.
4- هرگز سرکه را به تنهایی درون ظرف نجوشانید. اما مواد ترشی به عنوان چاشنی غذا هیچ گونه ضرری برای ظروف نخواهد داشت.
5- هنگام پخت و پز با این ظروف مواد اسیدی مثل آب لیمو، سرکه، رب و ... در آخر طبخ به مواد غذایی اضافه شود.
این نوع ظروف به علت ممانعت از نفوذ و یا حل شدن فلز آلومینیوم در داخل غذا از بیماری آلزایمر که در اثر استفاده از ظروف آلومینیومی عارض می شود جلوگیری می نماید.

04


به طور کلی و خلاصه، قطعات و سطوح آلومینیومی را به دلایل زیر آنادایز می نمایند:

الف – افزایش مقاومت سایشی
ب – افزایش مقاومت در مقابل خوردگی های جوی و نمکی
ج – به عنوان یکی از مراحل آبکاری
د – ایجاد نمای ظاهری مناسب و درخشان جهت دکوراسیون و تزئینات
ه – عایق کاری با توجه به عایق بودن اکسید آلومینیوم در برابر ولتاژهای متفاوت
و – افزایش قابلیت تابش و انتشار حرارت
ز – افزایش قدرت چسبندگی رنگ ها و رنگ آمیزی بهتر


با استفاده از مکانیزم آنادایزینگ سخت (hard anodzing) بر روی قطعات آلومینیومی پوششی ایجاد می شود که دارای سختی بالایی است و نسبت به خود آلومینیوم سخت تر است. همچنین طی پروسه آنادایز آلومینیوم، می‌توان آلومینیوم را به رنگ‌های زیبایی در آورد و به آن زیبایی و استحکام بخشید، در نتیجه طرحی زیبا و جذاب تولید می‌شود که سطح آن به آسانی با آب گرم قابل شستشو است و نیاز به هیچ تمیزکاری و نگهداری ندارد و به طور طبیعی مقاوم به خوردگی است. لایه اکسید مصنوعی ایجاد شده روی سطح پروفیل در این روش آن را در هر شرایط آب و هوایی در مقابل رطوبت و خوردگی و تغییر رنگ مقاوم می نماید.

02


در کل استفاده از ظروف هارد آنادایزینگ بیش از هر چیز، انتخابی در جهت حفظ سلامتی اعضای خانواده است. مضاف بر این که با توجه به ساخت، مقاومت و طول عمر بالای این ظروف، به لحاظ اقتصادی نیز مفید به حال خانواده های گرامی و همچنین مناسب برای جلب نظر سلایق گوناگون است. فروشگاه خورجینک در این راستا و با هدف ارائه ی بهترین ، جدیدترین و سالم ترین ظروف موجود در بازار ظروف هاردآنادایز را به لیست فروش کالاهای ضروری خود اضافه کرده و در خدمت رفاه و سلامت همراهان همیشگی خویش است.