به نمک هایی که مستقیما از دریا استخراج میشوند "نمک دریایی" میگویند. این نوع نمک طی فرآیندی در معرض تابش طبیعی نور خورشید وتبخیرآب آن به نمک خالص تبدیل میشود.
تفاوت بین نمک دریایی که این روزها طرفداران زیادی پیدا نموده با نمک معمولی در میزان املاح آن است .این نمک دارای املاح مفید منیزیم ،کلسیم ، پتاسیم، منگنز، روی و ید است.میزان بالای منیزیم نمک دریایی مزیت آن را بر نمک معمولی مشخص مینماید. وهمین ویژگی باعث میشود که نمک دریایی دشمن فشارخون محسوب شود.Untitled 2

نمک دریایی سالم تر، مفیدتر،درشت ترودر عین حال کمی سفیدتر از نمک معمولی است. اما اگر جایی با آن برخورد کردید که رنگ آن سفید خالص بود احتمال سفید شدن آن با مواد شیمیایی میرود ودر این صورت توصیه میگردد از مصرف آن خودداری شود. توجه داشته باشید با اینکه عوارض نمک دریایی نسبت به نمک معمولی آشپزخانه کمتر است ،باز از خانواده نمک هاست وباید تعادل را جهت حفظ سلامتی در مصرف آن رعایت نمود.
علاوه بر ارزش غذایی، نمک دریایی به دلیل دارا بودن خواص زیاد یکی از منابع مهم مورد استفاده در بهداشت و سلامت پوست و مو است .

Untitled 5

به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی نمک دریایی، می توان از ترکیب آن با عسل برای درمان جوش و سوزش پوست استفاده کرد. این دو ماده به روند تولید چربی و حفظ رطوبت در لایه های مختلف پوست کمک می کنند و به عنوان ماسک ضد خشکی به کار می روند.
از محلول نمک دریایی در آب گرم و اسپری آن بر پوست صورت برای ایجاد تعادل بین تولید چربی و خنثی کردن باکتری ها و کوچک کردن منافذ عمیق پوست می توان بهره گرفت.
همچنین از ترکیب نمک دریایی با روغن زیتون یا روغن نارگیل می توان یک لایه بردار طبیعی رطوبت زا برای پوست ساخت.
حمام کردن با نمک دریایی، دوده و سموم را جذب کرده و منافذ عمیق پوست را پاک می کند. با قرار گرفتن در وانی از محلول نمک دریایی از چروک خوردن پوست بدنتان پیش گیری کنید و تورم و احتباس آب در بدن را برطرف کنید.

Untitled 6

نمک دریایی در کنار این خواص بی شمار برای درمان شوره ی سر نیز کاربرد دارد و با تحریک گردش خون پوست سر باعث حذف تکه ها و لک های ایجاد شده در آن می شود. محتوای نمک، چربی اضافی را جذب کرده و رطوبت لازم برای جلوگیری از رشد قارچ و شوره سر را فراهم می کند.
با قرار دادن پاها در محلولی از آب، جوش شیرین و نمک دریایی خستگی را از پاها رفع کرده و سلامت و زیبایی آنها را حفظ کنید.
از دیگر خواص نمک دریایی نرم کردن لایه ی شاخی پوست و ناخن است. ترکیبی از نمک دریایی جوش شیرین و آب لیموی تازه و آب گرم و ماساژ ناخن ها با این ترکیب گزینه ی مناسبی برای حفظ سلامتی و شادابی و روشن تر کردن ناخن هاست

Untitled 3

نمک و جوش شیرین هر دو لایه بردارهای ملایمی هستند که به حذف لک های دندان کمک کرده و باعث می شوند دندان ها سفیدتر شوند. نمک همچنین منبع طبیعی فلوراید است که برای دندان ها و لثه ها یک امتیاز محسوب می شود.
همچنین محلولی از نمک دریایی یک ضدعفونی کننده طبیعی برای کشتن باکتری های موجود در دهان است. این ماده می تواند بوی بد دهان را بگیرد و التهاب لثه ها را نیز کاهش دهد.