انواع دستگاه بخارشوی های موجود در بازار
طی بخارشوی:
به بخار شوهایی که سری (دسته) آن به بدنه متصل است، اصطلاحا طی بخارشوی گفته می‌شود. این نوع بخارشو‌ها برای نظافت و ضدعفونی کردن انواع کف منزل نظیر سرامیک، پارکت و سنگ، گزینه‌ای مناسب و مقرون به صرفه به شمار می‌آید.
بخارشوی دستی:
بخار شوی‌ دستی، در مقایسه با سایر انواع بخارشوی، از ابعاد و وزن کمتری برخوردار بوده و بیشتر برای تمیز کردن گاز، سرویس بهداشتی، کاشی های آشپزخانه، کابینت و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بخار شوی چند منطوره (چندکاره):
این نوع از بخارشوها دارای ابزار مختلف و سری های متعدد جهت پاک کردن سطوح هستند، این بخارشوی انتخابی کامل برای پاک کردن لکه ها از هر سطحی است. بخارشوی چند منظوره، دارای تنظیماتی از قبیل تنظیم ارتفاع دسته، تنظیم و کنترل فشار بخار آب برای فرش، موکت، شیشه و سرامیک است. لوازم جانبی که همراه این دستگاه عرضه می‌شود آن را به یک غول وسایل نظافتی خانگی تبدیل می‌کند.
بخارشوهایی که لوازم جانبی و سری های مختلفی دارند، اغلب برای تمیز کردن فرش‌، دیوار و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.
بخارشوی مکش دار:
این نوع از بخارشورها دارای دو مخزن مجزا بوده که مخزن اول مخصوص آب تمیزی است که به بخار تبدیل می‌شود و مخزن دوم آب کثیف جمع آوری شده از سطوح را در خود جای می‌دهد. بخارشوی با استفاده از قدرت مکش، آب کثیف تولید شده را داخل مخزن جمع آوری کرده و بدین ترتیب نیازی به خشک کردن سطح با استفاده از دستمال نیز نخواهد بود.

هنگام خرید دستگاه بخارشوی باید به چه نکاتی توجه کرد؟
گنجایش: معمولا بخارشوهایی که به بازار عرضه می‌شوند ظرفیتی بین ۳۰۰ میلی لیتر تا ۳ لیتر دارند. اما اگر گنجایش مخزن بخارشوی انتخاب شده پایین باشد، بهتر است بخارشویی تهیه کنید که امکان اضافه کردن آب در هنگام کار با دستگاه در آن وجود داشته باشد.
توان: توان دستگاه نشان دهنده کیفیت و قدرت دستگاه در تولید بخار است. دستگاه‌هایی که توان مصرفی آن ها بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ است برای استفاده خانگی مناسب هستند. هر چقدر توان دستگاهی که خریداری می‌کنید بالاتر باشد دستگاه در مدت زمان کمتر، آب درون مخزن را به بخار تبدیل می‌کند.
قدرت تولید بخار: فاکتور دیگری که در خرید یک دستگاه بخار شوی باید به آن دقت کرد، قدرت تولید بخار دستگاه است که بر اساس واحد “بار” اندازه گیری می‌شود. هر چقدر این عدد بالاتر باشد، قدرت پرتاب بخار بالاتر می‌رود. بخارشوی‌هایی که قدرت تولید بخار ۲ تا ۵ “بار” دارند، برای مصارف خانگی مناسب هستند.
ﻧﺤﻮه ﺷﺴﺘﺸﻮ و ﺟﻤﻊ آوری رطوبت: طبیعتا از بین بردن آلودگی سطح در دستگاه های بخارشو به کمک دمای بالا و فشار انجام می‌شود اما نحوه‌ی جمع آوری آلودگی و رطوبت روی زمین در این دستگاه‌ها به دو صورت انجام می‌گیرد. این کار در برخی از مدلهای بخارشوی، به کمک حوله انجام می‌شود که سری مخصوص به خود را دارد و در برخی مدلهای دیگر به کمک ویژگی مکش دستگاه رطوبت حاصل از نظافت از روی سطوح جمع آوری می‌شود. در ﺻﻮرﺗﯽ ﮐﻪ نظافت ﻓﺮش، ﻣﻮﮐﺖ و ﻣﺒﻞ در اوﻟﻮﯾﺖ ﮐﺎری ﺷﻤﺎ ﻗﺮار دارد و ﺗﻤﺎﯾﻠﯽ ﺑﻪ ﺧﺮﯾﺪ دﺳﺘﮕﺎه مجزا برای شستشوی ﻓﺮش و یا ﻣﺒﻞ ﻧﺪارﯾﺪ، ﺑﺨﺎرﺷﻮی‌های ﻣﮑش‌دار گزینه های مناسبی محسوب می‌شوند.
میزان فضایی که بخار شوی اشغال می‌کند: برای کسانی که جای کافی را برای نگهداری بخارشوی‌های حجیم و چندکاره ندارند، خرید مدل پارویی بهترین انتخاب است. اما در صورت انتخاب این مدل بایستی به سنگینی آن نیز توجه داشته باشید.
قابلیت جدا شدن لوله از بدنه: یکی از نکاتی که اکثرا به آن توجه نمی‌شود قابلیت جدا شدن لوله از بدنه دستگاه و محفظه سیم است. شاید بتوان سیم را دور بدنه پیچاند یا در کنار آن قرار داد اما جدا نشدن لوله‌ی بخار شوی از بدنه باعث می‌شود دستگاه فضای زیادی را اشغال کند.
وزن بدنه: قبل از اینکه تصمیم خود را برای خرید یک مدل خاص نهایی کنید، حتما بخارشوی را در دست گرفته و میزان سنگینی و راحتی کار با آن را بسنجید. بسیاری از افراد این فاکتور را نادیده می‌گیرند و بعد از خرید متوجه می‌شوند که نمی‌توانند با دستگاه به راحتی کار کنند.
اﯾﻤﻨﯽ: دﻣﺎی ﺑﺎﻻی ﺑﺨﺎر ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﺪ ﺳﻮﺧﺘﮕﯽﻫﺎی ﺷﺪﯾﺪی را در صورت نداشتن تجهیزات ایمنی و استاندارد، در افراد ایجاد کند، ﻟﺬا اﯾﻤﻨﯽ در دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎی ﺑﺨﺎرﺷﻮ از ﺳﺎﯾﺮ دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎی ﻟﻮازم ﺧﺎﻧﮕﯽ از اﻫﻤﯿﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮی ﺑﺮﺧﻮردار اﺳﺖ. داﺷﺘﻦ امکاناتی نظیر ﻣﺨﺰن ﺿﺪ اﻧﻔﺠﺎر، ﺳﻮﭘﺎپ ﻗﻔﻞ ﮐﻨﻨﺪه ﺧﻮدﮐﺎر درب ﻣﺨﺰن و ﻗﻔﻞ ﮐﻮدک از مواردی است که باید از وجود آنها هنگام خرید بخارشوی، اطمینان حاصل کرد.
ﻗﯿﻤﺖ: ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻗﯿﻤﺖ دﺳﺘﮕﺎه، ﻋﺎﻣﻞ تعیین کننده در ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮی اکثر ﺧﺎﻧﻮاده ها برای خرید بخارشوی به حساب می‌آید، اما باید به این نکته توجه داشت که در بسیاری از موارد ارزان بودن قیمت دستگاه های بخارشور، به دلیل کیفیت پایین قطعات بکار رفته و عدم رعایت اصول ایمنی و استاندارد در تولید این دستگاه ها است. لذا سعی کنید از برندهای شناخته شده و معتبر خریداری کنید.
یک بخارشوی خوب بایستی چه امکاناتی داشته باشد؟
تعداد و نوع سری‌ها: تنوع سری‌ها و کیفیت ساخت آن‌ها باعث می‌شود تا بتوانید پیش بینی بهتری نسبت به عملکرد دستگاه داشته باشید یا حتی بررسی کنید مدل انتخابی شما برای فرش‌ها، شیشه، دیوار‌ها، مبلمان، سرامیک و درز‌ها سری مناسبی را داشته باشد.

سیستم ضد چکه: خروج آب به همراه بخار یکی از مشکلاتی است که اکثر بخارشوی‌ها دارند. اگر این مسئله برای شما مهم است، بخارشویی تهیه کنید که سیستم ضد چکه آب داشته باشد.
دکمه تنظیم درجه بخار: روی برخی از دستگاه های جدید قابلیت تنظیم درجه حرارت بخار خروجی وجود دارد که یکی از فاکتور های کلیدی به حساب می آید، مثلا برای تمیز کردن لکه های چربی می‌بایست از بخار با درجه‌ی حرارت بالاتری استفاده کرد.
دکمه اتوماتیک خروج بخار: در مدل‌هایی که دارای دکمه اتوماتیک هستند نیازی به نگه داشتن شاسی برای خروج بخار نیست.
نکات بخارشوی و طرز استفاده صحیح از این دستگاه پر کابرد :
نکات بخارشوی و برخی احتیاط ها، و نکات ایمنی :
احتیاط صدمه دیدن اجسام :
۱-مراقب باشید موادی که عایق; نیستند را مثل ابریشم ، الیاف مصنوعی و تولیدات پلاستیکی; را با بخارشوی پاک نگردانید.
۲-این وسیله هم چنین برای تمیز کردن; دستگاه های برقی و سیستم های الکترونیکی; نیز مناسب نیستند .
۳-فقط از لوازم اصلی دستگاه; استفاده کنید .
۴-دقت کنید که بعد از هر بار استفاده; ازبخار شوی مخزن ان را خالی کرده; و بگذارید کامل خشک شود.
۵-سعی کنید همواره از آب تصفیه شده; یا بدون آهک برای پر کردن درون مخزن; استفاده نمایید.
۶-به برچسب های هشدار دهنده; روی دستگاه دقت کنید و ان را از روی بخارشوی جدا نکنید .
پر کردن مخزن آب :
۱-حتما قبل از باز کردن مخزن آب بخارشوی دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق در آورید.
۲-هیچ مایع دیگری را به جز آب درون مخزن بخارشو نریزید.
۳-مخزن آب دستگاه را پس از هر بار مصرف کردن حتما خالی کنید.
۴-درب مخزن آب را می توانید بعد از زمانی که کامل خشک شد ببندید .

عیوب احتمالی و رفع عیب آن  :
۱-اگر دستگاه بخار بیرون نمی دهد :
شاید دلیلش موارد زیر باشد بررسی کنید :
دستگاه اصلا به برق متصل نیست ، یا اینکه سری مخصوص به خوبی و صحیح نصب نشده است .شاید هم مخزن آب خالی باشد.
۲- چراغ های دستگاه خاموش می باشند:
چک کنید دستگاه معیوب نباشد ، احتمال هم دارد دستگاه هایی که به برق متصل هستند موجب بالا رفتن میزان برق مصرفی شده باشد.
نکات بخارشوی
طرز تمیز کردن و رسوب زدایی بخارشوی :
برای این که عمر مفید دستگاه افزایش پیدا کند باید مرتبا مخزن آب درون آن رسوب زدایی و جرم گیری شود.
برای رسوب زدایی اقدامات زیر را انجام دهید تا کاملا تمیز شود :
حدود یک لیتر آب که دمای ۵۰ درجه دارد را درون مخزن ریخته و ۵ درصد اسید سیتریک به ان اضافه نمایید .
حالا بگذارید تا این محلول در حدود ۸ ساعت درون مخزن باقی بماند سپس می توانید ان را دور بریزید .
اگر می خواهید از محلول های دیگری جهت رسوب زدایی استفاده کنید باید از کتابچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید و طبق آن عمل نمایید .
اگر بخارشوی همچنان رسوب دارد چندین بار عمل شستشو را انجام دهید و با آب سرد آبکشی نمایید .
اگر در منطقه ای هستید که آب ان سخت است و املاح زیادی دارد و شما دسترسی به آب مقطر ندارید از آب جوشیده برای پر کردن مخزن بخارشوی استفاده کنید . علاوه بر این عمل رسوب زدایی و شستشوی مخزن دستگاه را زود به  زود انجام دهید .
جمع کردن بخار شوی :
قبل از این که دستگاه را جمع کنید و به محل جایگیری آن ببرید بررسی نمایید که مخزن ان خالی و خشک باشد . در ضمن ان را به دور از دسترس کودکان قرار دهید.
و از انواع کاربرد های بخار شوی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
آشپزخانه:

پاک کردن چربی های سخت اجاق و فر
زمین و دیوارهایی از جنس کاشی
شیر و فلکه های آب و گاز
ضد عفونی انواع سطوح
یخچال و فریزر برای یخ زدایی آنها با سرعت زیاد در مواقع اضطراری
اتاق ها و سالن های منزل
شیشه ها و چهارچوب پنجره ها
آیینه ها
پرده ها و روکش مبلمان ( به جز روکش هایی که از جنس اکریلیک یا مخمل هستند )
شومینه
سطوح رنگ شده

حمام:
ضد عفونی کردن کاسه دستشویی
سطوح کاشی کاری شده
پرده های موجود در حمام
سطوح یا اشیای سرامیکی
برروی لباس
از بین بردن سریع چین و چروک
طراوت بخشیدن به ظاهر لباس
از بین بردن بوی عطری که بر روی لباس مانده باشد
فضای باز ( سبز ) اطراف خانه
لوازم پلاستیکی و فایبر گلاس
ابزار آلات باغبانی مانند چمن زن
ریشه کن کردن علف های هرز در حیات خلوت و پاسیو
از بین بردن خزه دیواره استخرها
کاربردهای دیگر:
پاک کردن و جلا دادن جواهرات
کفش ها و چکمه ها