راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال
استفاده، خرید و انتخاب بهترین و زیباترین سرویس قاشق و چنگال غذاخوری به اندازه غذای لذیذی که میل می کنید، لذت بخش است.
در حال حاضر جنس قاشق و چنگال های موجود در بازار از استیل یا همان فولاد ضدزنگ است.
البته لازم به ذکر است که بهترین جنس قاشق و چنگال ترکیبی از استیل و عناصری مانند وانادیوم و تیتانیوم است که برای جلوگیری از زنگ زدن آن، عناصری مثل نیکل و کروم نیز به این ترکیب اضافه می شود.

نکات زیر میتواند در زمان خرید سرویس قاشق و چنگال به شما کمک کند تا در زمان خرید دچار سردرگمی نشوید.
دم دستی و مهمانی
قاشق و چنگال جز مواردی به حساب می آید که بهتر است از آن دو دست بخرید. یک دست 6 نفره برای دم دست و یک دست 12 یا 24 نفره برای مهمان. اگر این ترفند را به کار ببرید سرویسی که برای مهمان گرفته اید نو و سالم می ماند و احتمال اینکه یکی از آنها گم شود، کمتر است.
قصد دارید برای خرید یک سرویس خوب چقدر هزینه کنید؟
معمولا قیمت سرویس های کامل قاشق و چنگال ارزان در حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است و میان قیمت ها هم حدود ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان و گران قیمت ترین ها نیز با قیمتی حدود یک میلیون تا شش میلیون و حتی بیشتر فروخته می شود.
با این تفاسیر در نظر گرفتن این مسئله که قصد دارید برای خرید چقدر هزینه کنید می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب بهترین سرویس  قاشق و چنگال منزلتان باشد.

چه برندی مد نظرتان است؟
در حال حاضر برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که بهتر است با بررسی همه جانبه ، یکی از برندهای موجود در بازار را انتخاب کنید یکی از برند های بسیار معروف و باکیفیت سرویس های قاشق و چنگال رزنتال می باشد ..
تعداد قاشق و چنگال های مورد نیازتان چقدر است؟
برای داشتن یک خرید مناسب پیش از هر چیز مشخص کنید به چه تعداد قاشق و چنگال نیاز دارید، قاشق و چنگال به شکل عددی، دستی، جیبی به صورت ست های ۱۲، ۲۴، ۳۰، ۹۲، ۱۳۶،۱۲۴، و ۱۴۸ پارچه با جعبه چوبی و چرمی و یا کنسولی عرضه می شود. پیش از خرید حتما به فضای خانه و سبک مبلمان خود دقت کنید، چراکه سرویس های کنسولی برای خانه های کوچک با مبلمان مدرن اصلا مناسب نیست تنها فضای منزل شما را محدود می کنند.
سرویس قاشق و چنگال ۱۲ نفره مناسب ترین نوع سرویس های انتخابی برای نوعروسان است. یک ست ۱۲نفره قاشق و چنگال شامل ۱۲ عدد قاشق غذاخوری، چنگال غذاخوری، کارد غذاخوری، قاشق مرباخوری، چنگال میوه خوری، کارد میوه خوری، قاشق چای خوری، قاشق شربت خوری، قاشق بستنی خوری، قاشق سوپ خوری است که علاوه بر این موارد قاشق سرو خورشت، کارد ماهی، چنگال ماهی، کارد استیک، کارد سرو کیک، ۲ عدد کفگیر برنج، ۲ عدد ملاقه سوپ، ملاقه سس، قاشق و چنگال سالاد، گیره قند و شیرینی، قاشق عسل و قاشق شکر نیز دارد. اگر شما به تعداد کمتری نیاز دارید می توانید به فروشگاهی که فروش فله ای دارند برای خرید قاشق و چنگال مراجعه کنید و تعداد مورد نیاز تان را تهیه کنید.  
انتخاب سرویس ضدخش
امروزه اکثر قاشق و چنگال ها باید به گونه ای باشد که بتوان آنها را برای شست وشو به راحتی در ماشین ظرفشویی قرار داد، به طوری که آسیب نبینند، به همین دلیل اگر جنس قاشق و چنگال محکم و مقاوم باشد، بهتر است.
باید به این نکته توجه کنید که، سرویس های قدیمی ساخته شده از استیل سبک و نازک و دارای دسته های چوبی، برای قراردادن در ماشین های ظرفشویی امروزی مناسب نیستند.

طرحدار یا ساده؟
این موضوع کاملا سلیقه ای است و هر کدام مزایا و معایب خاص خودش را دارد. مثلا اگر شما سرویس تمام استیل ساده بخرید، قطعا تا مدتها بدون اینکه از مد بیفتد می توانید از آن استفاده کنید که این حسن سادگی به حساب می آید، اما در مقابل ممکن است وقتی سرویس های دیگران را با گل و طرح و رنگ های طلایی می بینید، در دل تان بگویید کاش من هم از این طرح خریده بودم. سرویس هایی که طرح دار هستند، معمولا طرح شان مات است و این مسئله باعث می شود روی دسته ی قاشق و چنگال تان در صورتی که ضد خش نباشد، خیلی خش نیفتد و اگر بیفتد هم به چشم نیاید. به هر حال انتخاب با شماست و با توجه به سلیقه ای که دارید می توانید سرویس مورد نظرتان را انتخاب کنید.
کنسولی می خواهید یا سامسونتی:
بسیاری از خانم ها معتقدند سرویس های کنسولی خیلی شیک تر از سرویس های سامسونتی است و سرویس های سامسونتی در کابینت آشپزخانه، به سختی جابه جا می شوند، ولی باید در نظر داشته باشید اگر منزل شما فضای کافی برای این سرویس کنسولی ندارد از خرید آن خودداری کنید. در عین حال در نظر داشته باشید از نمایندگی هایی خرید کنید که ضمانت و گارانتی لازم را برای محصولات خود داشته باشند.

کمبودها را جبران کنید
پیشتر سرویس قاشق و چنگال، از یکسری قاشق و چنگال غذاخوری اصلی همراه یک سرویس مخصوص دسرخوری، چایخوری و مرباخوری و کارد و چنگال کیک خوری تشکیل شده بود. اما امروز انواع کفگیر، ملاقه، قاشق های مخصوص سوپ و بستنی و گیره سالاد آنها را همراهی می کند.
تکه های مختلف یک سرویس قاشق و کارد و چنگال با هر سبکی که باشد، چه مدرن و چه آنتیک، تاثیر زیادی بر جلوه چیدمان میز می گذارد؛ اما امروزه، کمتر پیش می آید از سرویس های کامل کارد و چنگال برای سرو غذا در یک ضیافت شام استفاده شود و اغلب افراد از کارد و چنگال و قاشق غذاخوری و چایخوری به شکل معمول خود استفاده می کنند.
در کل عرضه قاشق و چنگال به شکل عددی، دستی، جیبی، ۱۲، ۲۴، ۳۰، ۹۲، ۱۳۶،۱۲۴، و ۱۴۸ پارچه با جعبه چوبی و چرمی و کنسول های ویژه صورت می گیرد. برخی یا بهتر است بگوییم اکثرا سرویس های ارائه شده برای بازار ایران فاقد کارد غذاخوری هستند و باید این تکه به صورت جداگانه خریداری شوند. پس هنگام خرید به این موضوع توجه کنید.
انتخاب سرویسی که سیاه نشود
برخی از سرویس های قاشق و چنگال پس از مدتی سیاه و کدر می شوند، برخی رد آب روی آنها می ماند.
مسئله ی دیگر سیاه شدن قاشق و چنگال های استیل است. برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید حتما سرویسی خریداری کنید که استیل آن 10/18 باشد و این عدد روی سرویس تان حک شده باشد. علاوه بر این حتما سرویس گارانتی دار بخرید و از فروشنده ضمانت بگرید که اگر به مشکلی برخوردید بتوانید آن را یک تا دو سال به فروشنده تحویل بدهید و جنس بهتری بگیرید.