راهنمای خرید ماشین لباسشویی
انتخاب یک ماشین لباسشویی مناسب ممکن است در ابتدا ساده به نظر برسد.  در حالی در واقع فاکتورهای زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. مسائلی وجود دارند که احتمالا تا به حال به فکرتان نرسیده است. از جمله هزینه های جاری دستگاه. به عبارت دیگر، به صرفه تر است که در ابتدا پول بیشتری بپردازید تا در آینده هزینه های جاری کمتری داشته باشید.
در ادامه ما شما را با تمام مواردی که برای انتخاب ماشین لباسشویی باید در نظر بگیرید و تمام مشخصات کلیدی آنها آشنا می کنیم. بسته به بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید، بهترین محصول را برای خود برگزینید.

انواع ماشین‌لباس‌شویی
امروزه ماشین لباسشویی یکی از ضروری ترین و پرکاربرد ترین وسایل منزل می باشد . بهتر است قبل از خرید به پارامترهای اصلی این دستگاه توجه کنید .
رایج‌ترین گونه‌های ماشین لباس‌شویی خانگی عبارتند از:
ماشین لباسشویی های درب از بالا معمولی (پرتابل) : ماشین‌های لباس‌شویی سطلی که تنها دارای یک مخزن برای شستشوی لباس‌ها هستند.
ماشین لباسشویی درب از بالا به همراه خشک کن (دوقلو) : ماشین‌های لباس‌شویی دوقلو (نیمه‌اتوماتیک دومخزنه) که دارای دو مخزن، یکی برای شستشو و دیگری برای آب‌گیری و خشک‌کردن، هستند.
ماشین لباسشویی درب از جلو اتوماتیک: ماشین‌لباس‌شویی تمام اتوماتیک که درب مخزن آن‌ها ممکن است در جلو یا بالای ماشین باشد و پس از قرار دادن لباس و تعیین برنامه، کلیهٔ مراحل آب‌گیری، شستشو، آب‌کشی و خشک‌کردن به صورت خودکار مطابق برنامه انجام می‌شود.  که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند.
ماشین‌های لباسشویی درب از بالا
این نوع دستگاه‌ها دارای درب ورود خروج البسه در قسمت بالایی دستگاه هستند. معمولا کلیدهای کنترل نیز روی پنل بالایی قرار می‌گیرند؛ اما در برخی مدل‌ها این کلیدها در جلوی دستگاه تعبیه شده‌اند.
داخل این نوع دستگاه‌ها محفظه‌ای بزرگ قرار دارد که آب و هم زن را در خود جای می‌دهد. وظیفه‌ی هم‌زن به چرخش درآوردن لباس‌ها برای تمیز کردن آن‌ها است. برخی ماشین‌های لباسشویی درب از بالا از نوع HE هستند که به معنی بازدهی بالای این دستگاه‌ها است. این مدل‌ها فاقد هم‌زن بوده و از حرکت‌دهنده برای چرخاندن البسه استفاده می‌کنند. در این دستگاه‌ها از چرخش به جای پیچاندن لباس برای تمیزکردن آن استفاده می‌شود و خروجی کار بسیار مشابه دستگاه‌های درب از جلو خواهد بود.
از نکات مثبت دستگاه‌های درب از بالا این است که برای ورود و خروج لباس نیاز به خم شدن ندارید و اگر از مدل‌های بازدهی بالا تهیه کنید ضمن مطلوب بودن میزان تمیزی، آب و انرژی کمتری نسبت به مدل‌های دارای هم‌زن مصرف خواهید کرد.
هرچند مدل‌های درب از بالا به دلیل سهولت ورود و خرج البسه ممکن است برای افراد مسن گزینه‌ی بهتری به نظر بیایند، باید توجه داشته باشید برخی از این مدل‌ها دارای محفظه‌های عمیقی هستند که کار خارج کردن لباس را به مراتب سخت‌تر از مدل‌های درب از جلو می‌کنند.

مزایا :
سبک و قابل حمل
ابعاد کوچک
عدم نیاز به فضای زیاد
معایب :
سر و صدای زیاد
مصرف آب زیاد
عدم مجهز بودن به قابلیتهای متنوع

ماشین های لباسشویی درب از بالا دو قلو :
این نوع از ماشین لباسشویی از روش معلق شدن برای شستشوی لباسها استفاده می کند. این نوع  ماشین لباسشویی ها ظرفیت محدودی دارند به همین علت آب کمتری استفاده می کنند و با سرعت بالایی می چرخند و با تولید کف کمتر و استفاده مفید (بازدهی بالا) از مواد شوینده کار می کنند.
از مزایای ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو ظرفیت بالای آنهاست که تا 9 کیلو گرمی هم در برخی از مدل ها وجود دارد و بطور کلی این مدلها شستشوی بهتری دارند. داشتن خشک کن با سرعت بالا باعث کاهش زمان خشک شدن لباس در آنها می شود .
از معایب ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو این است که به دلیل سرعت بالای چرخاندن  ممکن است باعث به هم پیچیدن لباس و چروک شدن لباسها شود.

مزایا:
عدم نیاز به جمع آوری لباس و شستن لباس بصورت تکی
معایب :
چروک شدن و پیچاندن لباسها به دور هم
ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک (درب از جلو)
ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک ماشینی است که تمام عملیات شستن، آبکش کردن، خشک کردن را بصورت اتوماتیک و بعد از روشن نمودن ماشین انجام میدهد و احتیاجی به حضور کسی برا ی انجام مرحله به مرحله ندارد. این نوع لباسشویی ها بیشترین خریدار را دارند و توانسته اند رضایت اکثر کاربرانشان را جلب نمایند.

مزایا :
عدم تولید سر و صدا
مصرف کمتر آب و انرژی
تنظیم اتوماتیک دمای آب
عدم نیاز به حضور مصرف کنندگان هنگام کار
پشتیبانی از قابلیتهای متنوع شستشو
انجام همه ی مراحل شستن بصورت خودکار
امکان خشک کردن لباس پس از شستشو
امکان صاف نمودن لباسها
تولید در انواع ظرفیت و گنجایشهای متفاوت
طراحی زیبا و شکیل
معایب :
قیمت بالاتر و البته قابل توجیه

برای خرید یک ماشین لباسشویی باید به چه مشخصاتی توجه کرد؟
ظرفیت و اندازه
چند کیلویی بودن ماشین لباسشویی برای بسیاری از کاربران اهمیت دارد و در واقع از اولین سوالهایی ست که هنگام خرید ماشین لباسشویی پرسیده می شود، باید دستگاهی را انتخاب کنید که ظرفیت آن متناسب با تعداد افراد خانواده باشد. اگر تنها یا با همسر خود زندگی می‌کنید، یک دستگاه با ظرفیت ۵ کیلو جواب‌گوی نیاز شما خواهد بود؛ اما اگر تعداد افراد خانواده‌ی شما بیش از ۳ نفر است باید به فکر دستگاهی با ظرفیت بالای ۷ کیلو باشید. در خانواده‌های سنتی که تعداد اعضای خانواده زیاد است معمولا خرید ماشین لباسشویی با ظرفیت ۹.۵ کیلوگرم امری طبیعی است.

ورودی آب گرم و سرد و یا ورودی تک
در صورتی که محل قرار گیری ماشین لباسشویی به شیر آب گرم نزدیک باشد  پیشنهاد می کنیم که دستگاههای دارای دو ورودی آب یا در اصطلاح دو شیر را خریداری نمایید . با این کار در صورتی که شستشوی لباسها در دمای بالاتر انجام شود مقداری از آب گرم از طریق شیر آب گرم تامین می شود و انرژی کمتری مصرف شده  چرا که در غیر این صورت المنت دستگاه می بایستی دمای مطلوب آب را تامین کند .
میزان مصرف انرژی و آب
توجه به برچسب انرژی و رتبه ی آن از مهمترین پارامترهای انتخاب ماشین لباسشویی است، زیرا ماشین لباسشویی که معمولا هر روز یا یک روز در میان روشن می شود،  مصرف برق بالایی دارد بنابراین لازم است برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصرف بیش از اندازه و بالا رفتن فیش ماهیانه ی برق از ماشینهای لباسشویی کم مصرف استفاده کنیم.
پیشنهاد می شود از خرید مدلهایی که دارای برچسب انرژی پایینتر از A هستند خودداری کنید، به همان میزان که برچسب انرژی در رده ی پایینتری قرار بگیرد به همان میزان هم مصرف برق و آب هم بیشتر می شود و کارایی و عمر مفید دستگاه نیز کاهش می یابد. مدلهای جدید ماشین لباسشویی که دارا برچسب انرژی AAA هستند مصرف آب و برق را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند و شستشوی بهتری نیز دارند.
ماشین لباسشویی یکی از وسایل برقی است که طی چند سال اخیر به عنوان وسیله ای شناخته شده است که مصرف انرژِی بالایی دارد . بعضی از تولید کنندگان ماشین های لباسشویی برای مطابقت دادن محصولاتشان با استاندارد های مصرف انرژی کلید هایی برای دستگاه ها تعبیه کرده اند که باعث میشود هنگام شستشو انرژی کمتری مصرف شود .
قبل از شستشوی لباس، لکه های سخت را بشویید. برخی از لکه ها برای تمیزی به تکنیک خاص نیاز دارند. می توانید قبل از شستشو لکه ها را در ظرف لکه بر بیاندازید. برای پاک کردن لکه، آنها را با دست ماساژ دهید. در بیشتر مواقع این عمل كمك مي كند تا ماشين لباسشويي در برنامه هاي با آب سرد به خوبي لباسها را پاك و تميز بشويد .
برای صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین مصرف آب بهتر است اجازه دهید تا لباس هایتان جمع شوند تا بتوانند ظرفیت ماشین لباسشویی را پر کنند سپس می توانید از ماشین با حداقل دمای مناسب استفاده کنید . به این صورت هم در مصرف آب صرفه جویی می شود و هم در مصرف انرژی .

نکته 1: به هيچ وجه از ماشين لباسشويي در ساعات اوج مصرف استفاده نكنيد روزهاي تعطيل وساعتهاي اوليه صبح بهترين اوقات براي روشن كردن ماشين لباسشويي است.
اگر امكان خشك كردن لباسها در هواي آزاد وجود دارد مي توان از برنامه خشك كن ماشين استفاده نكرد. ماشین‌ های با درب از جلو بسیار کمتر از انواع ماشین‌های با درب از بالا آب مصرف می‌نمایند.
بعضی از انواع ماشین‌های لباسشویی با درب از جلو فقط به اندازه 0.33 بقیه آب مصرف می‌نمایند. لذا از میزان مصرف آب دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید .
نکته 2 : درصورتی‌که محل قرارگیری ماشین لباسشویی به شیر آب گرم نزدیک باشد  پیشنهاد می‌کنیم که دستگاه‌های دارای دو ورودی آب یا در اصطلاح دو شیر را خریداری نمایید. با این کار درصورتی‌که
شستشوی لباس‌ها در دمای بالاتر انجام شود مقداری از آب گرم از طریق شیر آب گرم تأمین می‌شود و انرژی کمتری مصرف‌ شده  چراکه در غیر این صورت المنت دستگاه می‌بایستی دمای مطلوب آب را تأمین کند.  
انواع موتور لباسشویی :
ماشین لباسشویی تسمه ای
ماشین لباسشویی های تسمه ای تا همین سال های پیش جز برترین ها بود که البته هنوز هم هستند اما با امدن ماشین لباسشویی های دایرکت درایو یا بدون تسمه ما شاهد فروش کمتر این مدل ماشین لباسشویی ها هستیم.اما باید ببینیم طرز کار هر کدام چطور هست و اصلا هر کدام چه معایت و یه مزایایی دارند.
نحوه کار تسمه ای ها همانطور که از نام ان پیداست به وسیله یک تسمه کار می کند و در اصل موتور به وسیله یک تسمه همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید دیگ را به حرکت در می اورد.

ماشین لباسشویی بدون تسمه دایرکت درایو
متاسفانه در این روزها به مدل های بدون تسمه یا همان دایرکت درایو, گیربکسی گفته می شود. متاسفانه بسیاری از فروشندگان لوازم خانگی در هنگام فروش به این مدل ها گیربکسی می گویند که البته انها هم اطلاعات کافی را ندارند.این را بدانید که در مدل ها اصلا هیچ گونه گیربکسی به کار نرفته است و در اصل طرز کار این ماشین لباسشویی های بدون تسمه به این صورت می باشد که اصلا هیچ گونه تسمه ای از موتور به سمت دیگ وجود ندارد و انتقال برق به صورت مستقیم یا همان DC می باشد.پس تا اینجای کار بدانید که اگر داخل برخی از مدل ها مشاهده کردید که نوشته بود DC یعنی ماشین لباسشویی بدون تسمه!!!! چرا که در مشخصات برخی از ماشین لباسشویی ها اصلا از تسمه ای یا بدون تسمه بودن ان هیچ گونه چیزی نوشته نشده است اما اگر نوشته ی DC را مشاهده کردید یعنی ماشین لباسشویی بدون تسمه یا همان لباسشویی دایرکت درایو
دور موتور ماشین لباسشویی
از از پارامترهای دیگر یک ماشین لباسشویی که در خرید لباسشویی تاثیر گذار است سرعت خشک کردن لباسها است که با توجه به دور در دقیقه ی ماشین لباسشویی تعیین می شود ؛ برای افرادی که ترجیح می دهند لباسهای خود را خشک شده یا نیمه خشک خارج کنند بهتر است  ماشین لباسشویی با دور خشک‌کن بالاتر را خریداری کنید..
ماشینهای لباسشویی برای خشک کردن لباسها از چرخش و سرعت بالا به همراه حرارت استفاده می کنند و از آنجاییکه این حرارت احتمالا به بعضی از پارچه ها آسیب برساند بنابراین با افزودن قابلیت جدیدی کاربر را قادر ساختند که جنس پارچه را انتخاب کرده و سپس ماشین با توجه به برنامه ی داده شده میزان حرارت را تعیین می کند در این صورت حتی پارچه های پشمی و ابریشمی نیز سالم می مانند.
هر ماشین لباسشویی دارای دور خشک کن مختص به خود هستند، برای نمونه ماشینهای لباسشویی ایرانی دارای دور خشک کن 600 -و 700 و 800 دور در دققه هستند اما لباسشوییهای خارجی دارا دور در دقیقه ی 600 تا 1600 میباشند.
مزایای موتور بدون تسمه و گیربکس( اینورتر)
در ماشین لباسشوییهای جدید از تکنولوژی موتور دایرکت درایو بدون تسمه و گیربکس استفاده می شود ؛
سیستم اینورتر که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در کاهش میزان برق مصرفی است ؛ در لباسشوییهایی که  دارای این قابلیت است میزان مصرف برق را به کمترین مقدار ممکن می رساند و با فراهم آوردن برق به میزان کافی و لازم برای روشن شدن دستگاه و کنترل دقیق بر نوسانات از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند.
دسته بندی دیگری که می‌توان در مورد ماشین‌های لباسشویی در نظر گرفت داشتن تسمه و نداشتن آن است. برخی ماشین‌های لباسشویی که قیمت بالاتری دارند فاقد تسمه هستند. در این نوع مدل‌ها به جای اینکه موتور در پایین محفظه قرار بگیرد و با تسمه محفظه را به گردش در بیاورد، در پشت آن قرار می‌گیرد مستقیما و بدون واسطه این کار را انجام می‌دهد.
حذف تسمه و گیربکس باعث شده است که لباسشویی کمترین لرزش و صدا را داشته باشد و از آنجایی که حذف تسمه و فولی باعث کاهش اصطکاک می‌شود، میزان مصرف انرژی را به مقدار قابل ملاحظه ای پایین آورده است و همچنین طول عمر لباسشویی را افزایش می دهد.
بیشینه‌ی سرعت چرخش خشک‌کن در برخی از این دستگاه‌‍‌ها به بیش از ۳۰۰۰ دور در دقیقه نیز می‌رسد که نشان از قدرت بالای موتور و مصرف بهینه‌ی این مدل‌ها دارد. همچنین اگر محفظه‌ی دستگاه بدون تسمه‌ی خود را بیش از حد پر کنید، دستگاه تشخیص داده و شستشو را آغاز نخواهد کرد؛ اما دستگاه تسمه‌ای معمولا قادر به انجام چنین تشخیصی نیست .

معایب دستگاه تسمه ای :
اینکه موتور آن‌ها به ضربه و تغییرات ولتاژ حساسیت بالایی دارد .
اگر تعادل دستگاه بر هم بخورد عملکرد موتور تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و بالانس کردن مجدد آن بسیار دشوار خواهد بود .
نزدیکی بیش از حد موتور به محفظه نیز می‌تواند مشکل‌آفرین باشد و تعمیر دایرکت درایوها معمولا سخت و ‌پرهزینه‌تر از بلت درایوها است.
در ماشینهای لباسشویی تسمه‌ای یا Belt Drive تسمه پس از مدتی افزایش سایز می‌دهد و در نتیجه سروصدا و لرزش‌های دستگاه بسیار زیاد می شود.
محفظه‌ی استیل ضدزنگ
جنس استیل به‌کار رفته در ماشین لباسشویی مهم است؛ چرا که استیل خوب بو نمی‌گیرد و دچار رنگ‌پریدگی نیز نخواهد شد. همچنین در برخورد با البسه دچار چسبندگی نمی‌شود.


سازنده ی ماشین لباسشویی
هنگام خرید ماشین لباسشویی اگر برند خاصی را در نظر دارید می توانید همان را خریداری کنید اما قبل از خرید به ضمانت دستگاه و همچنین خدمات پس از فروش ارائه شده توسط آن برند توجه کنید .هر چه زمان ضمانت دستگاه طولانی تر باشد اعتماد مشتری برای  خرید ماشین لباسشویی هم بیشتر می شود .

برند های معروف ماشین لباسشویی
طبق بررسی های که کارشناسان بر روی فروش ماشین لباسشویی های داشتند به این نتیجه رسیدند که ماشین لباسشویی های زیر دارای خرید بالایی می باشند و در کل برندها و شرکت های معتبر سازنده ماشن لباسشویی را در زیر قرار دادیم :
1. ماشین لباسشویی بوش : ( تقریبا در بررسی های انجام شده متوجه شدیم که این برند توسط مردم و حرف ها و گفته های اول انها خیلی به کیفیت بالای این برند اشاره کردند).
2. ماشین لباسشویی سامسونگ : ( در بررسی های انجام شده متوجه شدیم که برند سامسونگ در این دو سه سال اخیر با تکنولوژی های جدیدی که در شستشوی خود اضافه کرده توانسته است که در فروش و خرید مردم تاثیر بالایی بگذارد و توسط ما هم کاملا تایید می شود).
3. ماشین لباسشویی ال جی : ( کمپانی ال جی شاید در زمینه صوتی و تصویری نتوانسته باشد مانند کمپانی سامسونگ فروش بالایی داشته باشد اما واقعا می توانیم بگوییم که در زمینه صوتی و تصویری به یکی بهترین ها تبدیل شده است و ما در روزهایی اخیر با دو مدل روز ان کار کردیم که در کل ما را حیرت زده کرد)
4. ماشین لباسشویی ایندزیت : ( شاید مانند برندهای بالا سرو صدای ان چنانی نکرده باشد اما فروشگاه یکنام این برند ماشین لباسشویی را به شما با اطمینان پیشنهاد می کند و در کل در شستشو و تمیز کردن لباس ها واقعا بی نظیر عمل می کند).
5. ماشین لباسشویی اسنوا
برندهای دیگری هم هستند که از طرف ما و همچنین نسبت به خرید بالای مردم تایید می شود و اگر میبینید در مورد انها توضیحی ندادیم چون سعی کردیم به پر فروش ترین برندهای بازار بپردازیم .
6. ماشین لباسشویی دوو
7. ماشین لباسشویی زیرووات
8. ماشین لباسشویی  ویرپول
9. ماشین لباسشویی پاناسونیک