امروزه زندگی بشر دستخوش تغییرات زیادی شده، به هر جایی که نگاه می کنیم لوازم برقی را می بینیم که زندگی مان را آسان تر می کند.یکی از بخش های زندگی که در آن تغییر را کاملا احساس می کنیم آشپزخانه مان است. یکی از همین لوازم کمکی آشپزخانه،که در تسریع کار ها کمک زیادی میکند دستگاه مخلوط کن است .

دستگاه مخلوط کن برقی که برای مخلوط کردن مایعات به کار می رود از وسایلی به شمار می رود که می تواند نوشیدنی های سرد و معجون های خوشمزه ای را در چند ثانیه برای شما تهیه کند.
علاوه بر این، تهیه سوپ، سس، معجون های مختلف، قابلیت خرد کردن انواع میوه، سبزیجات، نوشیدنی های سرد، و یخ و یا پوره برای کودک تان و همچنین جهت خرد یا آسیاب کردن گوشت ، سیب زمینی ، پیاز ، مغز گردو ، برنج ، ادویه و اجسام سخت نیز به کار می رود و همچنین افزودنی های خاص (هسته,‍پالپ,سوپ,سس,معجون)


برای خرید دستگاه مخلوط کن حتماً در درجه اول به نیاز خود و اینکه در هربار استفاده چه مقدار مواد را می خواهید به کار ببرید توجه نمایید.
از ویژگی های یک مخلوط کن خوب می توان به موتور قدرتمند، تیغه های محکم و مقاوم، طریقه کار آسان، پارج بزرگ، خرد کردن یخ اشاره کرد.
در ادامه با ما باشید تا به بررسی ویژگی های مخلوط کن ها بپردازیم :

: مخلوط کن ها از دو قسمت کلی پارچ و بدنه دستگاه تشکیل شده اند
جنس پارچ :
جنس به کار رفته در پارچ های مخلوط کن از دو نوع پلاستیک شفاف و شیشه ای می باشد . که هرکدام مزایا و معایبی دارند.


پارچ های پلاستیکی دارای وزن سبک تر و همچنین مقاومت بیشتر در برابر ضربه می باشند در عوض نوع شیشه ای این پارچ ها در برابر تغییر رنگ مقاوم بوده و دارای دوام بیشتری می باشند.
. پارچ های پلاستیکی که از پلاستیک های شفاف تهیه می شوند نسبت به جنس های شیشه ای دارای وزن سبک تر هستند و توان کمتری برای استفاده نیاز دارند. اما در برخی از انواع آن، مرور زمان رنگ آن را تغییر داده و پارچ کمی زرد رنگ می شود.
در عوض نوع شیشه ای این پارچ ها در برابر تغییر رنگ مقاوم بوده و دارای دوام بیشتری می باشند.
ظرفیت پارچ :
زمان تهیه مخلوط کن به ظرفیت پارچ نیز توجه کنید و این مورد را بر اساس نیازتان و جمعیت خانواده تان انتخاب کنید.
نکته 1 : برای استفاده از مخلوط کن تنها 80 درصد آن را پر کنید چون بعد از روشن شدن دستگاه مواد درون ظرف از لبه ها بیرون می ریزد. استفاده بیشتر از این مقدار باعث می‌شود که مواد هنگام کار از لبه پارچ سر ریز بشود و همچنین منجر به صدمه زدن به موتور محصول خواهد شد.
نکته 2 : هنگام کار هرگز از قاشق و چاقو برای هم زدن محصول استفاده نکنید. ابتدا دستگاه را خاموش و بعد از توقف کامل، مواد را هم بزنید.
جنس بدنه مخلوط کن
جنس بیشتر دستگاه های مخلوط کن از پلاستیک محکم و مقاوم و یا آلومینیوم است . دستگاه با یدنه آلومینیوم وزن بیشتری دارد و جابه جایی آن مشکل تر است اما در عوض بدنه آن قرص و محکم است  و در مقابل ضربه مقاومت بیشتری نسبت به پلاستیکی دارد . تمامی قطعات این محصول بجز موتور قابل شستشو در ماشین ظرف شویی هستند و موتور را نیز می توانید با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.


دریچه ی روی درب مخلوط کن: در برخی از انواع جدید مخلوط کن‌ها روی در دستگاه دریچه کوچکی تعبیه شده که می‌توان با برداشتن آن بدون آنکه مواد به بیرون بریزد مواد دیگری را به مواد در حال مخلوط شدن اضافه کرد.
قفل ایمنی مخلوط کن :
در استفاده از محصولات برقی ایمن بودن دستگاه اهمیت بسیار بالایی دارد . در دستگاه های مخلوط کن بهترین ایمنی  موجود این است که در صورت چفت نشدن و درست جا نرفتن پارچ دستگاه روشن نمی شود .
تیغه: تیغه با جنس استیل از بهترین نوع در بین تیغه‌ها هستند که مقاومت و کارایی بیشتری نسبت به دیگر انواع خود دارند. تیغه آسیاب شامل دو نیم تیغه است که فقط یک طرف آن تیز و برنده است.

در پوش آسیاب: این درپوش از بیرون ریختن مواد آسیاب شده جلوگیری می کند و مجهز به یک جز فشاری می باشد که شستی های آسیاب را حل نموده و موتور را به کار می اندازد.

فیلتر :
فیلتر قسمتی از دستگاه است که از ورود هسته و پالپ به درون آبمیوه جلوگیری می کند و آبمیوه ای صاف با طعم دلنشین را به وجود می آورد.
فیلتر در دستگاه های جدید مخلوط کن از ابتکاراتی است که به شما کمک می کند آبمیوه را بدون دانه و تفاله تهیه کنید. این قطعه در دستگاه های مختلف به گونه های متفاوتی قرار داده شده است اما در مدل های قدیمی مخلوط کن این قابلیت وجود نداشت و عمل فیلتر کردن باید دستی انجام می شد .

شیر تخلیه :
در برخی از انواع دستگاه مخلوط کن ها شیر تخلیه ثابتی در قسمت پایین قرار داده شده تا بتوان مواد را به راحتی از آن خارج کرد.

قدرت موتور :
امروزه برندهای معتبر جهان مدل های مختلفی را از این محصول وارد بازار کرده اند بعضی از این محصولات دارای کارکرد ساده که همان مخلوط کردن مواد هستند و اما بعضی دیگر نیز دارای ویژگی هایی مانند خرد کن یخ، فیلتر و یا تنظیم سرعت های مختلف و... هستند.
در زمان تهیه مخلوط کن بر اساس نیازتان  و دفعات استفاده از دستگاه  وجمعیت خانواده محصول را انتخاب کنید. اگر خانواده پرجمعیتی دارید و یا اگر شاغل هستید و سرعت کار کردن برایتان مهم است محصولی را خریداری نمایید که قدرت موتور بالایی داشته باشد به طوری که هنگام کار کردن با آن داغ نکند .
وات یا میزان قدرت مخلوط کن راهم باید در نظر گرفت. هرچه وات ان ها بالاتر باشد سریعتر و راحت تر مواد را مخلوط می کنند.

مورد آخری که در زمان تهیه این محصول باید در نظر بگیرید گارانتی محصول است. هیچ گاه محصولی را بدون گارانتی تهیه نکنید و به این مورد هم توجه کنید که نماینده تعمیرات آن برند در شهر شما دفتری دارد یا نه که زمان تعمیر محصول دچار زحمت نشوید.