راهنمای خرید:
لوازم خانگي در منزل علاوه بر محبوبيت بخش عمده اي از نياز هاي ما را فراهم مي كنند. يخچال و فريزر يكي از همان لوازمي است كه جز نيازهاي اوليه هر خانه اي است و نمي توان آن را حذف كرد. در اين مطلب  مي خواهيم مواردي را مورد بررسي قرار دهيم تا به خريد بهتر ما براي اين محصول كمك كند. همراه ما باشيد تا جز به جز تمامي نكات را با هم بررسي كنيم.
معرفی انواع يخچال و فريزر
يخچال و فريزر در انواع متفاوتي در بازار موجود است كه در مدل هاي مختلف توليد مي شود. انواع يخچال و فريزر شامل یخچال های بالا و پايين، دو قلو، سايد باي سايد و یخچال های درب فرانسوي (French door) است. اندازه يخچال و فريزر ها با توجه به مدل آن ها متفاوت است كه اندازه آن ها بر اساس فوت مكعب محاسبه مي شود. يخچال و فريزر ها از اندازه 5 فوت تا 40 فوت هستند و موارد استفاده آن بر اساس تعداد نفرات و فضايي كه از يخچال مي خواهيم استفاده كنيم متفاوت است.
يخچال و فريزر بالا و پايين
در اين مدل از يخچال و فريزر ها كه به صورت پايين و بالا طراحي شده اند بر اساس نياز فرد و عادت شان انتخاب متفاوتي مي توانيد داشته باشيد. بعضي بالا بودن يخچال و پايين بودن فريزر را ترجيح مي دهند و بعضي افراد به عكس. نكته مهم در اين مدل از يخچال و فريزر ها اين است كه بعضي ها به صورت يك اندازه طراحي شده اند و در بعضي موارد يخچال بزرگ تر از فريزر طراحي شده اند.
مزايا و معايب يخچال و فريزر بالا
مزايا: اگر يخچال در بالا تعبيه شده باشد، دسترسي به مواد غذايي آسان تر است و همين امر موجب محبوبيت بيشتر ميان خريداران اين مدل يخچال و فريزر محسوب مي شود. همچنين اگر فريزر در بالا قرار داشته باشد به دليل هم سطح بودن با چشم، دسترسي مواد منجمد و اقلام كوچك در آن آسان تر خواهد بود.
معايب: براي برداشتن مواد غذايي در فريزر ممكن است چندين بار در طول روز خم شويد و اين كار ممكن است در طولاني مدت مشكل ساز شود.

يخچال و فريز دوقلو
يخچال و فريزر هاي دوقلو در ظاهر بسيار شبيه به يخچال هاي سايد با سايد هستند، اگر خانواده اي پر جمعيت دارید انتخاب اين مدل از يخچال و فريزر ها برای شما بهترين گزينه است.
مزايا و معايب يخچال و فريزر هاي دو قلو
مزایا: از مزاياي اين مدل از يخچال و فريزر ها مي توانيم به امكان راحت تر و فضاي بيشتر براي نگهداري مواد غذايي اشاره كنيم.
معایب: از معايب آن اشغال كردن فضاي بيشتر در آشپزخانه است. (در صورتي كه آشپزخانه تان كوچك است اين مدل توصيه نمي شود.)

يخچال و فريزر هاي سايد باي سايد
در بين تمامي يخچال و فريزر هاي موجود در بازار به جرات مي توان گفت در بين خريداران، یخچال های سايد باي سايد محبوب ترين شان است. بسيار شبيه يخچال و فريزر هاي دو قلو است، اما نكته مهم در اين مدل از يخچال و فريزر ها، بزرگ تر بودن اندازه يخچال نسبت به فريزر است. اندازه توصيه شده براي خريد اين مدل از يخچال و فريزر ها 28 فوت است.
مزايا و معايب يخچال و فريزر سايد باي سايد
مزایا: از مزاياي این مدل از یخچال و فریزهامی توان به  امكان يخ ساز اتوماتيك و دارا بودن آب سرد كن اشاره کرد .
معایب: بزرگترین عیب این مدل از یخچال ها جا به جايي سخت در هنگام اساس كشي است.

يخچال و فريزر درب فرانسوي
يخچال و فريزر هاي درب فرانسوي (French door) به صورت دو درب در بالا و يك يا دو كشو در قسمت پايين است.
مزايا و معايب يخچال و فريزر هاي درب فرانسوي
مزایا: از مزیت های این مدل به زيبايي و امكان نگهداري از مواد غذايي مي توان اشاره كرد .
معایب: از جمله معايب آن اشغال فضاي بيشتر در آشپزخانه و قيمت بالاي آن است.

نكات خريد يخچال و فريزر
1.    تعداد نفرات هر خانواده تا حد زيادي تعيين كننده اندازه يخچال و فريزر است. براي خانواده هاي 3-2 نفره يخچال حداكثر 18 فوت كافي است و براي خانواده هاي تا تعداد 5 نفره 22 فوت اما اندازه يخچال در نهايت بستگي به ميزان نگهداري مواد غذايي هر خانواده بستگي دارد.
2.     مصرف انرژي از A-G رتبه بندي مي شود. ميزان مصرف انرژي يخچال و فريزري كه براي خريد انتخاب مي كنيد بهتر است به انرژي A نزديك باشد.
3.    يخچال و فريزر هاي سايد باي سايد نسبت به ساير مدل هاي  يخچال و فريزر هاي معمولي برق بيشتري را مصرف مي كنند.
4.    بدنه يخچال در مناطق مرطوب احتمال آسيب ديدگي اش بيشتر است بنابر اين ميزان رطوبت در فضاي خانه تان نكته بسيار مهمي است.
5.    قيمت يخچال و فريزر هاي سفيد ارزان تر است.
6.    داشتن چرخ در زير يخچال و فريزر از نكات بسيار مهم است زيرا براي تميز كردن زير آن نداشتن چرخ دردسر ساز مي شود.
7.    داشتن قابليت Door In Door در يخچال يكي از مزيت هاي آن است. درب كوچكي كه بر روي درب يخچال نصب مي شود معمولا براي مواد غذايي و يا نوشيدني كه در طول روز بيشتر از آن استفاده مي كنيد قابل استفاده است.
8.    داشتن گارانتي و خدمات پس از فروش نيز از نكات مهم خريد است.
پر طرفدارترین برندهای يخچال و فريزر
در بازار برند هاي مختلفي وجود دارد كه يخچال و فريزر توليد مي كنند. اعم از ايراني و خارجي، كه پر طرفدار ترين و مطرح ترين آن ها به شرح ذيل است: سامسونگ، ال جي، بوش، دوو، بكو، ميديا، اسنوا و امرسان.

بورس خريد انواع يخچال و فريزر
بهتر است براي اطمينان از خريد محصول مورد نظرتان به نمايندگي هاي اصلي مراجعه كنيد تا خيالتان از داشتن گارانتي و خدمات پس از فروش آن محصول راحت باشد. براي خريد يخچال و فريزر مي توانيد به خيابان جمهوري و امين حضور به نمايندگي اصلي برند مورد نظر تان مراجعه نماييد.

یخچال های امروزی دیگر فقط یک محفظه با قابلیت خنک کردن مواد خوراکی نیست، بلکه به لوازمی الکترونیک و گاه پیچیده تبدیل شده است. هرچند فلسفه وجودی این وسیله مهم زندگی آسایش بیشتر است، اما ظاهرا این تنوع تولید و پیچیده شدن امکانات الکترونیک یخچال های امروزی باعث سردرگمی و البته هزینه های اضافه خانواده می شود.
مدل های گوناگون، طراحی های متفاوت با قابلیت های متفاوت همه و همه باعث آشفتگی ذهنی خریداران شده در حالی که می توان با رعایت اصولی ساده و البته ابتدایی بهترین و اقتصادی ترین انتخاب را داشته باشیم، پس اگر شما هم جزو آن دسته از مصرف کنندگان هستید که قصد خرید یخچال فریزر را دارید و برای این آخر هفته خودتان برنامه ریزی کرده اید تا به سه راه امین حضور یا مراکز خرید شهرستان های محل اقامت خودتان سری بزنید، کمی تامل کنید و قبل از این که راهی شوید این گزارش را بخوانید.

توجه ویژه به برچسب انرژی داشته باشید
از زمانی که صحبت هدفمندی یارانه ها و بالا رفتن قیمت حامل های انرژی به میان آمد، پای برچسب انرژی هم به زندگی الکترونیک ما باز شد؛ برچسبی که با نگاه کردن به حروف و نمودارهای مشخص شده روی آن درمی یابیم وسیله ای که قصد خرید آن را داریم چقدر انرژی مصرف می کند و هرماه برای انرژی مصرف شده آنها چه میزان پول باید بپردازید. این برچسب اکنون از یک موضوع فانتزی به یک فاکتور مورد توجه در خرید تبدیل شده است.
براین اساس، یخچال هایی که فریزر آنها در قسمت پایینی شان قرار دارد بهترین بازده انرژی را دارند. دومین جایگاه مربوط به آن دسته از یخچال فریزرهایی است که فریزر آنها درقسمت بالا قرارگرفته است. در آخر هم محبوب ترین ها یعنی یخچال های سایدبای ساید قرار می گیرند. هرچند روی برچسب برخی از ساید بای سایدها نماد++ A دیده می شود، اما بدانید مصرف انرژی آنها بهینه نخواهد بود. پس با توجه به افزایش نرخ حامل های انرژی و با آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به این نکته توجه ویژه داشته باشید محصولی را انتخاب کنید که برچسب انرژی آن کمترین میزان مصرف را نشان دهد.
به کیفیت کندانسور خوب توجه کنید
یکی از قطعات اصلی یخچال کندانسور یا همان موتور است؛ قطعه ای که بیشترین اهمیت را در این وسیله دارد، بنابراین باید نسبت به کیفیت آن بسیار دقت کنید چون در صورت انتخاب اشتباه دچار دردسری بزرگ خواهید شد. بهترین کندانسورها، نوع خطی آنها هستند چون علاوه بر کارایی بالا، دارای کمترین میزان صدا هنگام کارکردن هستند بنابراین سعی کنید از این نوع کندانسورها در یخچال شما به کار رفته شده باشد و از خرید یخچال های دارای موتورهای چینی جدا خودداری کنید. راه منطقی برای دستیابی به این هدف هم علاوه بر خرید برندهای معتبر از نمایندگی های مجاز، گواهی کردن نوع موتور یخچال و کشور سازنده آن در فاکتور خرید شماست.
امکانات یخچال را درنیابید!
امروزه یخچال فریزرها مجهز به امکانات الکترونیک و تقریبا شبیه به رایانه شده اند. دستگاه تصفیه هوای داخل یخچال (ضد باکتری)، فیلترهای مختلف تصفیه آب، مجاری خروجی آب و یخ روی در یخچال، نمایشگرهای مختلف روی در یخچال و صفحه هایLED (نمایشگرتلویزیونی روی در یخچال و نمایشگر داخل یخچال) همه از امکانات یخچال های حال حاضر هستند که می توانید با توجه به نیاز خودتان هرکدام از آنها را داشته باشید. ولی فراموش نکنید داشتن هر یک از این امکانات ممکن است هزینه های اضافی نگهداری و تعمیرات را نیز برای شما درپی داشته باشد. بنابراین زیاد به این گونه امکانات دل نبندید و پولتان را صرف کیفیت قطعات اصلی یخچال کنید.

خارجی یا داخلی؛ مساله این است
با توجه به حضور گسترده برندهای خارجی در بازار یخچال فریزر ایران، این پرسش پیش می آید که داخلی بخریم یا خارجی؟ در بازار ایران برندهای داخلی هم که چیزی از همنوعان خارجی خود کم ندارند دیده می شوند. هرچند ممکن است امکانات جانبی و غیرضروری آنها از انواع خارجی اش کمتر باشد، اما در بحث کیفیت قطعات اصلی چیزی از خارجی ها کم نداشته و حتی بهتر هم هستند. بنابراین به این فکر غلط دامن نزنید که همیشه خارجی ها بهتر از داخلی ها هستند. این در حالی است که نمی توان از توصیه به برندهای داخلی که برخی در آنها گذشته درخشانی داشته و هنوز نام نیک خود را یدک می کشند، چشم پوشی کرد که ارتقای ظاهر و کیفیت را جدی تر بگیرند.
به خدمات پس از فروش و گارانتی توجه کنید
آخرین مرحله انتخاب یخچال فریزر شما مربوط به خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه شده است. البته به یاد داشته باشید که مهم ترین گارانتی در یخچال های ساده مربوط به کندانسور یا همان موتور است. اما هنگام خرید یخچال های دیجیتال باید به گارانتی قطعات الکترونیک آن نیز توجه داشته باشید و از خدمات پس از فروش برند مورد نظر تان کاملا و بصراحت و بدون خجالت و حرف خود را بلعیدن مطمئن شوید. این دقیقا همان پاشنه آشیلی است که برخی خانواده ها از آن ضربه می خورند، چون برای خرید ارزان تر راهی بازارهای فرعی یا فروشگاه های غیرمجاز می شوند که به عنوان مثال می توان به اجناسی که از بانه خریداری می شود، اشاره کرد.
چطور یخچال تان برق کمتر مصرف می کند؟
در هر خانه ای یخچال و فریزر پر مصرف ترین وسایل برقی هستند، زیرا ۲۴ ساعت شبانه روز را بی وقفه کار می کنند. بنابراین با عمل به هفت توصیه ساده زیر قبض برقتان سبک تر شده و به عمر یخچال و فریزرتان افزوده خواهد شد.
ـ مرتب برفک های یخچال و فریزرتان را تمیز کنید تا به صورت قشر ضخیمی از یخ درنیاید. هر سال یکبار، نرده های پشت یخچال را از گرد و غبار تمیز کنید. قشر یخ داخل فریزر اگر حدود سه سانت شود، دو برابر برق مصرف می کند تا برودت دستگاه را حفظ کند، هرچند بیشتر یخچال فریزرهای امروزی بدون نیاز به این کار هستند.
* بهتر است یخچال را در محل خنک قرار دهید. مصرف دستگاه به درجه حرارت محیط اطرافش بستگی دارد. مثلا چنانچه به جای محیط ۱۸ درجه سانتی گراد در محیطی با دمای ۲۸ درجه سانتی گراد باشد مصرف برق آن ۳۸ درصد افزایش پیدا می کند.
* در یخچال یا فریزر را کمتر باز بگذارید. با این کار تا ۵ درصد در مصرف برق صرفه جویی می کنید.
* یخ های مواد خوراکی منجمد شده را در داخل یخچال آب کنید. دراین حالت یخچال به کمک سرمای آزاد شده از مواد منجمد، انرژی کمتری مصرف می کند.
* جدار داخل یخچال را با محلول جوش شیرین و آب هر چند وقت یکبار تمیز کنید.
* از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف داخل یخچال و فریزر جهت گردش هوا جلوگیری کنید.
* اطمینان حاصل کنید یخچال و فریزر روی یک سطح تراز قرار گرفته و در آن به طور کامل بسته شود.