بامبو دوست داشتنی ترین و مشورترین گیاه در فنگ شویی است.
به عقاید چینی ها بامبو به خودی خود یک گیاه فوق‌العاده است که صلح و آرامش و انرژی را به خانه‌ها می آورد. داخل ساقه گیاه توخالی است و روح آن به راحتی داخل گیاه جریان دارد. اگر آنقدر خوش‌اقبال هستید که در باغچه خانه‌تان بامبو دارید، می‌توانید آرامبخش بودن آن را از نزدیک حس کنید.
جالب است بدانید که یک گلدان بامبو هر 5 عنصر آب، باد، خاک، آتش و فلز را با خود به همراه دارد
چوب: خود بامبو
خاک: زمینی که در آن رشد کرده است.
آب: آبی که با آن رشد کرده است
آتش: ظرف‌های سفالی که بامبو را در آن می‌گذارند، در کوره‌ها با آتش پخته می‌شوند.
فلز: بامبو را می‌توان در ظرف‌های فلزی نگاهداری کرد.
چینی‌ها برای نشان دادن عنصر آتش یک روبان قرمز دور گیاه می‌بندند و برای نشان دادن عنصر فلز به قسمتی از آن یک سکه آویزان می‌کنند. به این ترتیب این گیاه تمام این پنج عنصر را در کنار هم دارد و می‌تواند خوش‌شانسی بیاورد.
بامبوهایی که در قسمت ساقه خود دو بند دارند، برای ایجاد صلح و دوستی میان زوج‌ها استفاده می‌شوند و عشق و محبت با خود می‌آورند. بامبوهایی که سه بند دارند، باعث شادی، خوش‌بختی و طول عمر می‌شوند. برای افزایش ثروت از بامبوهایی که شش بند دارند استفاده می‌شود. بامبوهای بسیار بلند به منظور یافتن شغل جدید و خوب مورد توجه هستند.

خواص درمانی بامبو:
برگ‌های بامبو به کشیدگی ماهیچه‌های معده و بهبود فعالیت معده کمک می‌کند، بنابراین برای درمان سوءهاضمه و دیگر مشکلات گوارشی مفید است. برگ‌های بامبو همچنین خاصیت آنتی‌اسپاسمودیک دارد و می‌توانند به درمان انقباضات لوله تنفسی کمک کند؛ از این رو برای درمان بیماران مبتلا به آسم مفید است و تنگی تنفس را تا حدودی برطرف می‌کند. این گیاه خاصیت میکروب‌کشی دارد و می‌تواند به کشتن کرم‌ها و انگل‌های روده نیز کمک کند. از بابمو همچنین برای درمان زخم‌ها (از طریق تقویت سیستم گردش خون) استفاده می‌شود.