بزرگان صنعت روشنایی دنیا – شرکت فیلیپس
فیلیپس (phillips) شرکتی است هلندی و البته چندملیتی که تولید کننده ی تجهیزات الکترونیکی است، و دفتر مرکزی این شرکت در شهر آمستردام، در هلند واقع است. فیلیپس، توسط جرارد فیلیپس در سال 1891 در شهر آیندهوون تاسیس گردید.
این شرکت، از جمله بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده ی تجهیزات الکترونیکی در جهان است، و شمار کارمندان آن بیش از ۱۲۲٫۰۰۰ نفر است و در حدود ۶۰ کشور جهان، خدمت رسانی می کند. همچنین در سال ۲۰۱۲ فیلیپس به‌عنوان بزرگترین سازنده ی وسایل روشنایی و نورپردازی در دنیا، معرفی شد.
تاریخچه
جرارد فیلیپس این شرکت را، در سال 1891 با هدف تولید لامپ‌های الکتریکی به صورت انبوه، در کشور هلند تأسیس نمود و با گذشت زمان، خطوط تولید دیگر تجهیزات و وسایل برقی را، به کارخانجات تولیدی خود اضافه نمود. در سال ۱۹۱۴ نیز اولین آزمایشگاه مجهز تحقیقاتی، در زمینه‌ی فیزیکی و شیمیایی راه‌اندازی و بوسیله ی این شرکت به دنیای الکترونیک و پزشکی معرفی گردید.
این شرکت در سال ۱۹۲۵ ، اولین لامپ خلأ خود را تولید نمود. دو سال بعد، برای اولین رادیوی خود را تولید نمود و پس از 4 سال، در ۱۹۳۱ وارد عرصه تولید تلویزیون شد. در فاصله دهه ۱۹۳۰ این شرکت توانست، یک میلیون محصول خود را به فروش برساند. در سال ۱۹۳۹ زمانی که تعداد کارمندان فیلیپس، به ۴۵ هزار نفر رسیده بود، اولین دستگاه ریش‌تراش خود را به بازار عرضه کرد.
در سال ۱۹۴۹ فیلیپس، فروش تلویزیون های خود را آغاز کرد و در ۱۹۵۰ شرکت فیلیپس رکوردز، را راه‌اندازی نمود.
در سال ۱۹۶۳ نوار کاست صوتی فیلیپس ارائه گردید، که در زمان خود، موفقیت بزرگی برای آن بود. سپس، برای اولین بار، دستگاه رادیو ضبط با نام فیلیپس را ارائه نمود. سپس سیستم ضبط نوار کاست را، جهت استفاده بعنوان پیغام‌گیر، با دستگاه تلفن ترکیب کرد.
در دهه ۱۹۷۰ فروش این محصولات افزایش یافت و حتی در چند سری از رایانه های شخصی نیز از این کاست‌ها استفاده گردید.سپس نوار کاست‌های کوچکی با نام تجاری مینی-کاست در مقیاسی کوچکتر تولید گردید، که گمان می شد به عنوان پیغام‌گیر تلفن‌های اداری، فروش خوبی داشته باشد، ولی در عمل این محصول به جهت تولید کاست‌های میکرو شرکت الیمپوس، عملاً به موفقیت تجاری خوبی نرسید.
در سال ۱۹۷۲ اولین سیستم ویدئوی خانگی، یا دستگاه وی‌اچ‌اس در بازار تجهیزات الکترونیکی انگلیس ارائه گردید. این دستگاه، عملاً در مقابل استانداردهای بتاماکس که بوسیله شرکت سونی تولید گشته بود، در سطح بین‌المللی فروش فراوانی نداشت. در سال ۱۹۷۸ لوازم صوتی فیلیپس، با دیسک لیزری تولید و ارائه شد. در سال ۱۹۸۲ سی دی، با همکاری شرکت سونی تولید و به بازار ارائه شد. سپس این دستگاه در سال‌ ۱۹۹۷ به دی‌وی‌دی و در سال 2006 به دیسک بلو-ری مجهزگردید.
دهه ۱۹۹۰ برای فیلیپس، زمان تجدید ساختار و بازسازی محدوده فعالیت های تجاری بود. در سال ۲۰۰۱ مرکز این شرکت که تا آن زمان، در شهر آیندهوون هلند بود، به شهر آمستردام انتقال پیدا کرد.
حوزه‌های کسب‌وکار
فیلیپس امروزه در حوزه‌های دیگری مانند لوازم خانگی و وسایل شخصی، سیستم‌های پزشکی، تجهیزات الکترونیکی حضور وسیعی در سطح بین‌المللی دارد.
فیلیپس از سال ۱۹۵۳ به صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها نیز وارد گردید. پیشرفت و توسعه ی تولید نیمه‌رساناهای فیلیپس، به صورتی‌ بود که در سال ۲۰۰۶ دهمین شرکت‌ فروشنده نیمه‌هادی‌ها در جهان شد.
بخش لامپ و روشنایی فیلیپس با حدود ۴۸۰۰۰ کارمند در زمینه تولید و ارائه ی انواع مختلفی از لامپ و نورافکن، بخش سیستم‌های پزشکی با ۳۳٫۰۰۰ کارمند، در زمینه سیستم‌های عکس‌برداری عارضه‌یابی پزشکی و خدمات بالینی و بخش لوازم و تولیدات الکترونیکی، با حدود ۱۵۰۰۰ کارمند در زمینه تولید نمایشگرها، وسایل صوتی و تجهیزات چندرسانه‌ای، ویدئو و شبکه‌های خانگی در حال فعالیت است.
باتوجه به سیاستهای این شرکت، در خصوص روان‌سازی کارها و ساده‌سازی ساختار سازمان، کلیه ی فعالیت‌ها در سه حوزه اصلی بهداشت، فناوری و شیوه‌های زندگی، تمرکز یافته است.
استراتژی
خط مشی و استراتژی‌ شرکت فیلیپس عبارت است از:
• افزایش سودآوری بوسیله ی اختصاص سرمایه به فرصت‌هایی که بیشترین بازگشت سرمایه را دارد
• مشارکت با تامین کنندگان و مشتریان در حوزه‌های مختلف کسب‌ و کار
• سرمایه‌گذاری در نوآوری و تثبیت موقعیت سرمایه‌های فکری شرکت
• تقویت شایستگی‌های رهبری بازار
• تحول در کسب‌ وکار و بهبود بهره وری
فروش
در سال مالی ۲۰۱۱ فیلیپس درآمدی معادل ۲۵ میلیارد یورو کسب کرد و در فهرست فورچون جهانی رتبه ۱۶۱ جهان را، به خود اختصاص داد. در زمینه ی صنایع و تجهیزات الکترونیکی، پس از شرکت‌های زیمنس، سامسونگ، هیتاچی، پاناسونیک، سونی، ال‌جی گروپ، توشیبا، ریکو و هواوی، فیلیپس مقام دهم را در جهان داراست، البته در زمینه ی تجهیزات روشنایی، شرکت شماره یک جهان محسوب می‌گردد.