ا تاریک شدن هوا وقتی همه جای خانه مملو از سیاهی و تاریکی شده است با فشردن کلید و روشن کردن لوستر بار دیگر جریان زندگی به خانه بازمی گردد و همه جا را روشنی فرا میگیرد.
از آنجایی که لوستر در هر خانه ای نیاز است باید همیشه سالم و تمیز باشد. برای اینکه بتوانید بدون آسیب زدن به این وسیله آن را درست تمیز کنید باید نکات مختلفی را مد نظر داشته باشید که البته با نزدیک شدن به نوروز و خانه تکانی بیش از پیش مورد نیاز است.
نکته اول بی توجهی نکردن به لوستر است. هیچگاه همه تمیزکاری ها را برای آخر سال نگذارید. در طول سال تنها با گردگیری های جزئی نیز می توانید از بار کار خود در آخر سال بکاهید و همچنین لوستر شما کمتر آسیب خواهد دید.
برای تمیز کردن کلی لوستر باید در سه مرحله عمل کنید.

در مرحله اول لامپ ها را باز کنید و لاله ها را دربیاورید.
لامپ های لوستر را خوب تمیز کنید تا گرد و غبارهای روی آن از بین برود. این خاک های روی لامپ می تواند میزان مصرف آن را بیشتر کند چرا که باعث گرم شدن بیش از اندازه آن ها می شود.
پس از آن داخل ظرفی که بتوانید لاله ها را درون ان قرار دهید اب گرم پر کرده و پودر ماشین لباسشویی به میزان لازم بریزید و اگر لاله های شما رنگیست از پودر صابون استفاده کنید و لاله ها را درون ان قرار دهید و با برس شیشه شور خوب داخل انها را تمیز کنید زیرا شفافیت لاله ها تاثیر خیلی زیادی بر نمای لوستر خواهد داشت و در اخر ابکشی کرده و سرو ته گذاشته تا خشک شود.

مرحله دوم گرفتن گرد و غبارهای روی لوستر است که می توانید با استفاده از دستمال های نرم و لطیف اینکار را بکنید تا لوستر شما خط نیوفتد.
اگر لوسترتان بسیارکثیف است میتوانید از پودر صابون هایی با درصد پایین استفاده کنید تا ظاهر اصلی لوستر از بین نرود و تنها کثیفی های روی آن پاک شود. در این مرحله دقت داشته باشید که در صورت خیس کردن لوستر سریعا آن را خشک کنید.


نکته بسیار مهم :
به هنگام تمیز کردن لوستر هرگز لوستر را نچرخانید بلکه خودتان دور ان حرکت کنید زیرا این کار به علت وزن لوستربه تدریج باعث باز شدن پیچ ها و قلاب هایی میشود که وزن لوستر روی انهاست و باز شدن انها مساوی با سقوط لوستر است.در مرحله سوم دستمال کاملا تمیزی بردارید و به آن رایت شیشه پاک کن بپاشید و شروع کنید دانه به دانه کریستال های زیر لوستر را خوب پاک کنید.
و در انتها با همان دستمال لاله ها را یکبار دستمال کشیده و روی لوستر قرار دهید.
حالا از تمیزی آن لذت ببرید
توجه :اگر لوستر را خیس کرده اید برای بستن لامپ ها و روشن کردن لوستر چند ساعتی صبر نمایید تا کاملا مطمئن شوید که خشک شده است.
.

نکته: برای ماه های اینده سال یک دستمال نم دار می تواند در چند ثانیه معجزه کند. تنها کافیست هر ماه یک بار با دستمال نمدار لوسترتان را تمیز کنید تا همیشه ظاهر نو و اولیه خودش را حفظ کند.

نکته ممنوعه: برای تمیز کردن وسایلی از این دسته مانند شمعدان ها دیوار کوب ها و یا لوستر از مواد شوینده قوی مانند وایتکس و اتک و پودرها و مایعات ظرف شویی و لباسشویی و همچنین جلا سنج جدا خودداری کنید. اینگونه مواد می توانند جلا و تازگی آبکاری  لوستر را از بین ببرند و آن را تیره کنند.