روش کلی تمیز کردن اجاق گاز البته ساده و مشخص است. به این صورت که قبل از تمیز کردن باید تمام بست های رویی را بردارید و جداگانه با آب و ماده تمیز کننده بشویید. صفحات گرد ثابت روی شعله ها را هم بردارید. مواظب باشید موقع شستشو، مواد و آب به لوله های ظریفی که گاز از آن بیرون می آید وارد نشود. بعد از تمیز کردن گاز با مایع ظرفشویی، سرکه یا هر ماده دیگری آن را با دستمال مرطوب پاک کنید. اول با یک دستمال خیس، ماده پاک کننده را بردارید و بعد با یک دستمال مرطوب و آب گرفته، گاز را کاملاً تمیز کنید. در کنار این راه کلی اگر دوست دارید همیشه اجاق گازتان تمیز و براق باشد به برخی نکات کمک کننده ی زیر نیز توجه کنید:
یک جرم‎گیر خانگی فوق‎العاده
5 قاشق جوش شیرین و چند قطره مایع ظرفشویی را با مقداری سرکه مخلوط کنید. حاصل مخلوط، خمیری است که یک جرم‎گیر فوق‎العاده ی خانگی است! کافی است خمیر را روی اجاق گاز بمالید و بعد از گذشت 10 دقیقه با دستمال خشک کنید.

000

کمک گرفتن از آب ولرم
روی سطح اجاق گاز کمی آب ولرم بریزید و بگذارید تا یک ساعت بماند. بعد به وسیله یک تکه اسفنج آب آن را جمع کنید. سپس چند قطره مایع ظرفشویی را روی دستمال آشپزخانه ریخته و به وسیله آن اجاق گاز را تمیز کنید. در نهایت یک دستمال خشک روی اجاق بکشید تا برق بیفتد.
سرکه، دشمن چربی‎ها
اگر سطح اجاق گاز در اثر تهیه غذاهای سرخ کردنی حسابی چرب و چسبناک شده است، محلولی از نصف لیوان سرکه و نصف دیگر آب جوش تهیه کنید و روی چربی‎های اجاق بریزید. یک ساعت زمان بدهید تا چربی‎ها توسط محلول آب جوش و سرکه از سطح اجاق گاز کَنده شوند. سپس به کمک اسفنج سطح اجاق را خالی از آب کرده و بعد به وسیله مایع ظرفشویی و دستمال آن را تمیز کنید. دیگر اثری از چربی‎ها و اثر چسبندگی آنها نخواهد بود!
شستشوی میله‎های اجاق گاز
برای تمیز کردن میله‎های اجاق گاز، آنها را در یک لگن با آب جوش خیس کنید، به طوری که آب روی میله‎ها را بپوشاند. کمی سرکه و چند قطره مایع ظرفشویی را به آب جوش اضافه کرده و یک ساعت فرصت بدهید تا خیس بخورند. بعد به کمک یک فرچه میله‎ها را بشورید و روی آن آب بگیرید. میله‎های شسته شده را در کناری قرار دهید تا خشک شوند و سپس روی گاز قرار دهید.

001


استفاده از پودر صابون
برای تمیز کردن شعله ها از مواد شوینده مثل سفید کننده استفاده نکنید. از پودر صابون واسکاج استفاده نماییدتا مثل روز اول براق شوند.
جوش شیرین برای تمیز کردن داخل فر
بعد از سرد شدن داخل فر، با مقداری جوش شیرین دیوارهای فر را آغشته کرده و با دستمال مرطوب روی آن بکشید.
قبل از تمیز کردن فر بدانید
اگر داخل فر کثیف شده و چربی گرفته قبل از تمیز کردن دیواره های داخلی آن را مرطوب کرده و ۱۰ دقیقه روشنش کنید. گرمای فر باعث می شود چربی ها نرم شوند و راحت تر بتوانند آنها را پاک کنید.
استفاده از الکل
شیشه بالایی اجاق ودرب فررا باپنبه آغشته به الکل تمیز نمایید تا چربی هاکاملا پاک شوند.
استفاده از فویل‎های آلومینیومی
اگر جنس اجاق گاز شما طوری است که ممکن است در اثر شستن زیاد روی سطح آن خش بیفتد یا رنگش از بین برود، پس از یک شستشوی کامل روی آن فویل آلومینیومی بکشید. انواع فویل‎های آلومینیومی در بازار موجود است. متناسب با اندازه سطح اجاق گاز خود فویل آلومینیومی تهیه کنید و قبل از آنکه میله‎ها را سر جایشان قرار دهید، فویل را روی اجاق پهن کنید و اطرافش را به سمت پایین خم کنید. سپس میله‎ها را در جای خود قرار دهید. طول عمر این فویل‎های آلومینیومی بسته به میزان ضخامتشان متفاوت است، اما گزینه مناسبی هستند برای محافظت از سطح اجاق گاز.

002

جلوی آسیب ها را بگیرید
مواد شیمیایی و سفیدکننده ها اگر خوب پاک نشوند ممکن است موقع پخت و پز بخار شوند و به شما آسیب برسانند. به علاوه این مواد ممکن است گاز را خراب کنند. به جای آنها می توانید از مایع ظرفشویی که بسیار کم خطرتر است، استفاده کنید. اگر لکه ها به راحتی از بین نرفت، بگذارید کف یک ربع روی گاز بماند و بعد آسان تر آن را تمیز کنید. هیچ وقت برای تمیز کردن گاز از سیم ظرفشویی یا وسایل تیز و برنده دیگر استفاده نکنید چون به پوشش اجاق گاز آسیب می رسانند.

این نکات را فراموش نکنید
اگر همان موقع که روی گاز چیزی می ریزد، آن را تمیز کنید، لکه ها تازه و خیس، داغ هستند و با یک دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شوند. اگر بگذارید لکه باقی بماند، خشک شده و تمیز کردنش سخت می شود. خیلی از فروشنده ها به همراه گازهای جدید،(چه استیل باشد و چه لعابی) ماده تمیزکننده ای به شما می دهند. البته این ماده ها کمی گران هستند اما خیلی راحت گاز شما را براق می کند. برای تمیز کردن بست هایی که قابلمه را روی آن می گذارید هم چیزی مثل واکس به بازار آمده که آن بخش ها را مثل روز اول سیاه و یکدست می کند. راه عالی دیگر قراردادن بست ها و پنجره های چدنی گازها در ماشین ظرفشویی و شستشوی آنها با ماشین ظرفشویی ایت که اثر تمیز کننده ی فوق العاده ای دارد.

003