چرخ گوشت یکی از وسایلی است که اکثریت خانمها ترجیح میدهند به علت عدم کیفیت و بهداشتی بودن و به خاطر قطعات زیادی که بعد از استفاده باید تمیز بشه و البته کار وقت گیری هم هست از گوشت چرخ کرده آماده استفاده کنند .
این یه روش ساده است که دیگر خیلی از افراد نیازی به خرید و یا استفاده از چرخ گوشت ندارند . با این وجود هنوز هستن افرادی که به خاطر حساسیت خاصشون در مورد گوشت چرخ کرده، ترجیح میدن از این وسیله برقی استفاده کنن. البته از چرخ گوشت می توان استفاده های دیگری هم کرد که در ادامه مطالعه نمایید .
باید این نکته را در نظر گرفت که در صورت استفاده از دستگاه چرخ گوشت در منزل اگر نکات ایمنی رعایت نشود ممکن است موجب به وجود آمدن خطراتی بشود همچنین طرز استفاده از دستگا ه رابطه مستقیمی با طول عمر آن دارد .
حالا اگه قرار چرخ گوشت جدیدی بخرین و یا ترجیح میدن دیگه از این به بعد خودتون گوشت رو چرخ کنین، با مطالعه راهنمای خرید چرخ گوشت و استفاده از چرخ‌گوشت می‌توانید سال‌ها از چرخ‌گوشت آشپزخانه‌تان استفاده کنید، بدون آنکه نگران طول عمر و خرابی قطعات یا موتور آن باشید.

برخی از نکات که باید به آن در هنگام خرید دقت کنید عبارتند از:

1 - مهم‌ترین ویژگی‌های چرخ‌گوشت قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس آن است. هنگام انتخاب چرخ‌گوشت به میزان قدرت و توان موتور آن توجه کنید.
2 - یکی از فاکتورهایی که باید در هنگام خرید به یاد داشته باشین، میزان چرخ کردن گوشت در واحد زمانه. امروزه چرخ گوشت های جدید میتونن دست کم ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم گوشت رو به راحتی در یک دقیقه چرخ کنن. تعداد قطعه های داخل هم مهم هستن.
3 - اگرقصد خرید چرخ‌گوشت تازه‌ای را دارید بعد از آنکه از قدرت موتور آن مطمئن شدید به تعداد قطعات آن توجه کنید. چرخ‌گوشت‌هایی را انتخاب کنید که  تمیز کردن و شست‌وشوی آنها ساده و آسان باشد.
4 - هنگام خرید چرخ گوشت دقت کنید تیغه ها و صفحات برش درون دستگاه ضدزنگ باشد ضد زنگ بودن این قطعات مانع از زنگ زدن و فرسودگی بعد از شست وشوهای پی در پی می شود.
5 - اگر آلیاژ تیغه مناسب نباشد و به اندازه کافی تیز نباشد هنگام چرخ کردن باعث له شدن گوشت شما هنگام چرخ  کردن  می شود.
6 - در صورتی که قصد دارید چرخ‌گوشت‌تان را روی کابینت بگذارید هنگام خرید به ارتفاع آن توجه کنید.

برخی از نکاتی که باید هنگام استفاده از چرخ گوشت رعایت کنید:


1- برای افزایش طول عمر چرخ هنگام چرخ کردن گوشت، قطعات آن را تا آنجا که ممکن است ریز کرده و به‌صورت یکنواخت و با حداقل فشار به چرخ‌گوشت کار کنید. برش های بزرگ علاوه بر اینکه با فشار وارد محفظه چرخ گوشت می شوند، باعث می شوند فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود.
فشار آوردن به گوشت‌کوب چرخ‌گوشت نه تنها در سرعت عمل آن مؤثر نیست بلکه این عمل باعث می‌شود از دور مارپیچ چرخ‌گوشت کاسته شده و گوشت با کندی خارج شود.

2- چرخ گوشت همون طور که از اسمش معلومه فقط برای گوشته. بعضی از خانم‌ها برای راحتی بیشتر، هنگام چرخ‌کردن گوشت، پیاز نیز با چرخ‌گوشت خرد می‌کنند این عمل صحیح نیست، زیرا آب حاصل از پیاز به درون موتور نفوذ کرده و به دلیل چسبندگی باعث خرابی موتور می‌شود.
در عین حال تیغه را نیز خیلی زود کند می‌کند. خرد کردن سبزیجات و سیب زمینی نیز همین تاثیر را بر چرخ گوشت میگذارد.سبزیجات باید با وسایل و ابزار خاص خود خرد شوند.
هنگام چرخ کردن گوشت بهش پیاز اضافه نکین. چون آب پیاز احتمالا وارد موتور میشه.و همچنین موادی که دارای آب هستند را باید داخل چرخ گوشت انداخت زیرا امکان نفوذ آب پیاز به دستگاه وجود دارد.و باید با وسیله ی مخصوص خود آن ها خرد کرد .

3 - بعد از هر بار استفاده از چرخ گوشت محفظه و تیغه های داخلی آن را به خوبی پاک کنید و اجازه ندهید کوچک ترین ذره ای از گوشت یا چربی درون محفظه دستگاه باقی بماند.


4 - هر ۳ ماه یک بار برای تیز کردن تیغه دستگاه اقدام کنید، در ضمن اگر تصمیم دارید مقدار زیادی گوشت را چرخ کنید، باید هر دقیقه یک بار به دستگاه استراحت کوتاهی بدهید.

5 - همیشه هنگام چرخ کردن گوشت، گوشت کوب چرخ را درون محفظه استوانه ای قرار دهید تا از وقوع حادثه پیش بینی نشده پیشگیری کنید.


6 - هرگز چرخ گوشت را بدون گوشت روشن نگذارید. این کار موجب می شود تا دور موتور دستگاه بالا برود و موجب افزایش گرما و فرسودگی قطعات موتور شود.

7 -  برای مدت زمان طولانی از دستگاه چرخ گوشت استفاده نکنید.
اگر می‌خواهید مقدار زیادی گوشت را چرخ کنید (بیش از ۲کیلو)، هر چند دقیقه یک بار موتور چرخ‌ گوشت را خاموش کنید تا سرد شود. حداکثر ده دقیقه در هر بار، چرخ‌ گوشت را روشن نگهدارید. برای مدت زمان طولانی از دستگاه چرخ‌گوشت استفاده نکنید موتور چرخ گوشت های خانگی، قدرت چرخ گوشت های صنعتی را ندارد .
قدرت موتور چرخ گوشت خانگی پایینه و بیش از ۱۵ دقیقه نباید ازش استفاده کنین وگرنه عمر دستگاه کم میشه. اگه هم تصمیم دارین مقدار زیادی گوشت چرخ کنین هر چند دقیقه یه بار به دستگاه استراحت
کوتاهی بدین .

8 -در صورتی که بیش از ۶ ماه از چرخ گوشت تان استفاده کرده اید و تیغه آن کند شده، برای تیز کردن تیغه خودتان اقدام نکنید. حتما از فردی که مهارت دارد کمک بخواهید. سائیده شدن لبه تیغه ها به اشتباه موجب خرابی آن می شود .

9 -سعی کنید از گوشتی استفاده کنید که بدون رگ و پیه باشد، چون رگ و پیه گوشت به تیغه های دستگاه گیر می کند و مانع چرخش تیغه و درنهایت وارد آمدن فشار به دستگاه می شود .همچنین هر بار قبل از استفاده از چرخ گوشت درون محفظه آن را بررسی کنید تا احیانا جانور کوچکی به درون محفظه وارد نشده باشد.

10 - بعد از پایان کار، برای اینکه مطمئن بشین همه گوشت از دستگاه خارج شده، یه کم نان خشک داخل چرخ گوشت بریزین.

11- در نهایت هم همه اجزاء چرخ گوشت رو با آب گرم و مایع ظرفشویی شستشو بدین و کاملا خشک کنین.

12 - یادتون باشه، محل نگهداری دستگاه چرخ گوشت باید دور از رطوبت باشه وگرنه عمر این وسیله برقی خیلی کوتاه میشه.
چند نکته ایمنی:
1.    بچه‌‌ها به‌کار چرخ‌گوشت علاقه دارند. هنگام روشن بودن این دستگاه به‌هیچ عنوان حتی در صورت ضروری بودن کار پیش آمده، بچه را با چرخ‌گوشت روشن یا خاموش (زیرا بچه به تقلید از بزرگ‌ترها می‌تواند شاسی چرخ را روشن کند) تنها نگذارید، یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی به‌بار می‌آورد.

2.    گوشت کوب چرخ را پس از هر بار وارد کردن گوشت، در قیف باقی بگذارید.

3.    وقتی قطعات چرخ‌گوشت را شستید، آن‌ها را با دقت خشک کرده و بعد دوباره به هم وصل کنید. سپس با نایلون یا پوشش تمیزی دور قیف و پنجره را محکم ببندید، زیرا جانوران کوچک می‌توانند به درون مارپیچ رفته و هنگام کار، گوشت را مسموم سازند. در یک حادثه سم مارمولک سبب مرگ اعضاء یک خانواده شد پس بهتر است هر بار قبل از به‌کار انداختن چرخ‌گوشت درون آن را بازرسی کنید.

هشدار!

1.    تا به‌حال چرخ‌گوشت حوادث بسیار ناراحت‌کننده‌ای را آفریده است پس به خانم‌ها توصیه می‌کنیم که حتی‌الامکان چرخ‌گوشت را از دسترس بچه‌ها دور نگهدارند.
2.    تا سر حد امکان در حضور کودکان از چرخ‌گوشت استفاده نکنید، زیرا کودک به‌خاطر کنجکاوی، ممکن است ناگهان دست خود را به داخل فرو برد.
3.    از پارچه مرطوب برای شستشوی قسمت‌های برقی آن استفاده نکنید و هرگز آن را با آب نشوئید.
4.    همیشه چرخ‌گوشت را از دسترس کودکان دور نگهدارید و هنگام استفاده آن را در سطحی قرار دهید که دست کودکان به آن نرسد.
5.    هرگز از انگشتان به‌عنوان عامل فشار گوشت به درون چرخ استفاده نکنید.
6.    پریز، کلید و سیم اتصال چرخ‌گوشت را مرتباً بازدید کنید.

درصورت بروز حادثه چه باید کرد؟

۱. فوراً برق دستگاه را قطع کنید.
۲. در صورت خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت بی‌درنگ دست را از دو نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم ببندید و روی زخم را بپوشانید دست را از شانه‌ها بالاتر نگهدارید و فوراً او را به پزشک و بیمارستان برسانید.
۳. در صورتی‌که امکان خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت نباشد از آوردن فشار خودداری کنید. دست را در نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم بسته، کوچکترین حرکتی به دست یا چرخ‌گوشت ندهید. دست مصدوم و چرخ‌گوشت را با بستن و یا تکیه دادن به محل ثابت بگیرید.
۴. اگر می‌توانید قسمت موتور چرخ‌گوشت را برای سبک شدن به آرامی جدا کنید.
۵. در صورت خونریزی شدید یا شوک طبق دستورات داده شده از بروز آن‌ها جلوگیری به‌عمل آورید.