مایکروویو چیست؟
در مایکروویو قسمت یا همان ابزاری به نام مگنترون تعبیه شده است که این قسمت کارش به این صورت است که امواجی ایجاد می کنند که دارای فرکانس ۲۴۵۰ مگاهرتز هستند.سپس این امواج به دیواره های محفظه مایکروفر برخورد می کنند و به دلیل اینکه این دیواره و یا محفظه ها به صورت فلزی هستند این امواج را منعکس می کنند. بعد از اینکه امواج منعکس می شوند این امواج بر روی ماده غذایی که داخل مایکروویو شما قرار دارد مینشیند و متمرکز می شود.

با توجه به این که داخل همه مواد غذایی مولکول های اب قرار دارد این امواج به دلیل فرکانس بالایی که دارند باعث می شوند که این مولکول های اب جنبش بالایی پیدا کنند تا جایی که جنبش و نوسان این مولکول های اب داخل مواد غذایی به حدود یک میلیون بار در ثانیه برسند.

حالا که جنبش مولکول های اب به حدود یک میلیون بار در ثانیه رسید سپس به مولکول های ماده غذایی, این جنبش ها منتقل می شود و وقتی مولکول های ماده غذایی هم دارای نوسان بالایی می شوند اصطکاکی به وجود می اید که همین موضوع باعث بالا رفتن دمای ماده غذایی با سرعت خیلی زیاد می شود.

مایکروفر (ماکروفر) چیست؟
مایکروفر دستگاه چند منظوره ای است که به وسیله همان مگنترون که در بالا توضیح دادیم و یک المنت کار میکند و برای پخت مواد غذایی، یخ زدایی و گرم کردن و گریل غذا به کار می رود. ماده غذایی در مایکروفر به طور کامل پخته میشود و تمام میکروبهای بیماری زا آن از بین میرود و به خاطر سرعت پخت ویتامین هایی که در روشهای معمول از بین میروند، فرصت نابودی ندارد.

در مایکروفر کلید هایی تعیین شده که میتوانید انتخاب کنید که مواد غذایی به چه روشی پخته شود یعنی فقط با ویو یا همان اشعه یا با المنت گریل شود یا اینکه با هردو اشعه و المنت پخته شود .

داشتن المنت در مایکروفر مزیت بسیار بالایی است چون به شما این امکان را می دهد که بتوانید انواع مدل پخت و پز ها و گریل ها را برای انواع غذا ها و کیک و شیرینی ها را داشته باشید

پس تا اینجا متوجه شدیم که تفاوت مایکروویو و مایکروفر این است که در مایکروویو فقط از اشعه برای پخت و پز و گرم کردن مواد غذایی استفاده می شود ولی در مایکروفر هم از اشعه و هم از المنت استفاده می شود که کارایی بالاتری دارد.

سولاردام چیست ؟
سولاردام فناوری ابداعی کمپانی ال‌جی است که در واقع ترکیبی از فناوری مایکروویو و امواج گرمایشی نوری است.

در سولاردام، سیستم پخت مایکروویو وجود دارد اما المنت های نوری نیز به سیستم اضافه گردیده است .

این هیتر نوعی المنت نوری است که امواج نورانی با گرما و عمق نفوذ بسیار بالا تولید می‌کند.

علاوه بر المنت نورانی در قسمت بالا، در کف محفظه پخت نیز یک سیستم مگاهیتر شامل چند نوع هیتر سرامیک و هالوژنی تعبیه گردیده که امواج گرمایشی نورانی را از سمت پایین به مواد غذایی می تابانند و به این صورت می‌تواند غذا را از پایین هم گریل کند.

محفظه پخت نیز در سولاردام بر خلاف دستگاه های متداول که به شکل چهارگوش است، به صورت مدور و استوانه ای ساخته شده تا امواج گرمایی را بهتر بر روی مواد غذایی منعکس کند.

نتیجه : بنابراین در مایکروویو تنها توسط امواج مایکروویو عمل پخت را انجام می شود و در مایکروفر علاوه بر امواج از المنت های معمولی برای پخت و گریل استفاده می شود اما در سولاردام ترکیب امواج مایکروویو و امواج گرمایشی نور است که این عمل را به انجام می رساند.

این ترکیب در سولاردام موجب می گردد تا دمای ماده غذایی در مدت ۵ دقیقه به ۳۲۰ درجه برسد .

این سرعت گرم شدن موجب می گردد تا سرعت پخت تا سه برابر مایکروفر های المنتی معمولی و تا ۱٫۵ برابر مایکروویو گردد .

به همین جهت سرعت بالای پخت موجب می شود تا مواد مغذی موجود در غذا بیشتر حفظ شده و غذا مغذی تر و خوش طعم تر گردد.

اگر شما برای آشپزی کامل میخواهید خرید کنید بهترین خرید برای شما وسیله ای است که هم اشعه و هم المنت داشته باشد حالا شرکت سازنده یا فروشنده اسم آن را هر چه میخواهد بگذارد مایکروفر یا مایکروویو