1-لیوان های استفاده نشده را هدیه بدهید.
مگر اینکه شما واقعا طرفدار لیوان باشید و احتمالا بیش از نیاز خود، لیوان دارید. لیوان های موردعلاقه خود را جدا کنید و بقیه را هدیه بدهید.
2-ظروف غذای خود را جذا کنید
دوباره بررسی کنید که همه ظرف ها در داشته باشند، ظرف های بدون در را دور بریزید و آنها را براساس اندازه مرتب کنید تا فضای داخل کابینت شما خالی شود.
3-کت های خود را آویزان کنید.
آیا هوا اخیرا تغییر کرده است؟ تمام لباس هایی را که تاکنون نپوشیده اید و دوباره نمی پوشید جمع کنید و همه آنها را دور از چشم در کمد آویزان کنید.
4-میز خود را مرتب کنید
وسایلی که به ندرت استفاده می شوند را در کشو بگذارید و جدیدترین دستمال سفره ها را بگذارید و بقیه را به روش منظمی مرتب کنید.
5-بهم ریختگی میز خود را از بین ببرید
مدادها را در جای خود بگذارید، کاغذی که نیاز ندارید، بازیافت کنید و توده های نامرتب کتاب ها را مرتب نمایید.
6-جایی برای مجموعه ها ایجاد کنید
آیا شمع ها و بطری آب اضافه یا بازی هایی دارید که جایی ندارند؟ جایی برای آنها پیدا کنید.
7-قلاب اضافه کنید
اینکه از آنها برای آویزان کردن روسری یا چیزهای دیگر استفاده کنید یا نه، قلاب ها کمک بزرگی برای مرتب کردن و سازماندهی هستند. لازم نیست دائمی باشند. برای اینکه آنها را بدون صدمه دیدگی آویزان کنید، از دستورالعمل ها پیروی کنید.
8-بهم ریختگی کاغذها را کاهش دهید
پخش و پلا بودن کاغذها باعث می شود حتی مرتب ترین خانه ها هم آشفته به نظر برسند. هر گونه رسید، نامه قدیمی، صورتحساب و کاغذهای بدردنخور را جدا یا خرد یا بازیافت کنید.
9-سیستم جمع آوری آشفتگی ایجاد کنید
اگر می بینید که در اتاق خاصی آشفتگی ایجاد می شود، از سیستم خاصی استفاده کنید تا جلوی آشفتگی را بگیرد. مثلا، اگر بخواهید پتوها را باقی بگذارید، آنها را در سبد بزرگی بگذارید قبل از اینکه روی تخت بیندازید.
10-جواهرات خود را مرتب کنید
جواهرات خود را آویزان کنید یا در جعبه بگذارید یا در یک سینی قرار دهید: هر کار که می کنید فقط آنها را از جلوی دست و پا جمع کنید.
11-صندوق ورودی و خروجی ایجاد کنید
قضایی اختصاصی برای صورتحساب ها و نامه های ورودی و خروجی ایجاد کنید که به این معناست که هرگز کار خود را فراموش نمی کنید.
12-کیف خود را مرتب کنید
زیاد دنبال کلیدهای خود نگردید: محتویات کیف خود را خالی کنید، زباله ها را دور بریزید، اشیاء اضافی را کنار بگذارید و دوباره مرتب کنید.
13-کمد خود را مرتب کنید:
چیزهای مثل هم را کنار هم بگذارید: پیراهن ها را در کنار پیراهن ها. به این صورت، لباس پوشیدن در صبح نیاز به صرف وقت کمتری دارد.
14-لوازم آرایشی قدیمی یا لاک ناخن را دور بریزید
آیا می دانید مواد آرایشی فاسد می شوند؟ آنها را بررسی کنید و محصولات قدیمی و استفاده نشده را دور بریزید.
15-ریسمان های خود را سازماندهی کنید
آیا توده نامنظمی در پشت میز خود دارید؟ نوار لاستیکی یا زیپ تهیه کنید و همه چیز را مرتب کنید.
16-سطل های زباله و بازیافت خود را نامگذاری کنید
اگر همیشه کاغذ و پلاستیک را در سطل های اشتباه می اندازید، چند دقیقه وقت صرف کنید تا برچسب های جذاب را ایجاد و وصل کنید و مطمئن شوید که نه شما و نه میهمانان شما هرگز سطل ها را اشتباه نمی گیرند.
17-یک فهرست تهیه کنید
آیا پروژه های سازمانی بزرگی روی هم انباشته شده اند؟ فهرستی از کارهای خود تهیه کرده و اولویت بندی کنید. نوبت بعد که وقت آزاد زیادی داشتید، دقیقا می دانید باید چکار کنید.
18-تخت خود را مرتب کنید
این کار 30 ثانیه طول می کشد و تفاوت زیادی در این امر ایجاد می کند که احساس می کنید اتاق خوابتان تا چه اندازه مرتب و سازماندهی شده است. نکته بهتر: مرتب کردن تختخواب را تبدیل به یک عادت کنید.
19-منطقه ای برای اهدا ایجاد کنید
چیزهایی را که می خواهید اهدا کنید در کجا می گذارید؟ اگر پاسخ شما هیچ جا باشد، گوشه ای از کمد یا طبقه یک سطل بگذارید تا همه چیز را در آن جمع کنید و همیشه آن را ببینید.